497 cellulose in Amylazetat, zou verre den voorrang verdienen boven natuur lijke vernissoorten, zooals schellak, kopal, sanderak enz. Hoofdzakelijk, omdat Zapon geen zuren bevat, wordt het zeer geschikt geacht om meta len tegen oxydatie te beschermen. In tegenstelling met andere vernissoorten glimt zapon niet Op glas gebruikt, doet het dit op raatglas gelijken. Als plakmiddel van glas op metaal, of van glas op glas doet het goede diensten. Ten slotte wordt Zapon warm aanbevolen voor het fixeeren van tee- keningen, plannen, kaarten en archiefstukken, die daarna zonder nadeel in regen bekeken kunnen worden. Door de beschuttende taaie laag is het papier geheel ongevoelig voor vocht. Tot zooverre het Oostenrijksche tijdschrift. Ook de Militaire Spectator van 1902 maakte melding van dit middel in een artikel „Het waterdicht maken van stafkaarten" en beval het, vooral voor dat doel, warm aan. Hieruit blijkt, dat men niet met een geheel nieuw middel te doen heeft en dit is ook het geval, want reeds in het midden van 1903 werd ditzelfde praeparaat onder denzelfden naam bij het topographisch bureau te Batavia in beproeving genomen. De uitkomsten dezer proeven zijn niet gunstig geweest, want het is thans bijna drie jaren na dato gebleken, dat kaarten met zapon bestre ken en gedurende al dien tijd aan het licht blootgesteld, even geel en vlekkerig zijn geworden dan die welke geheel onder dezelfde omstandig heden zonder een zoogenaamde beschuttende laag bewaard waren, terwijl van twee blancobladen, die in het donker gehouden waren, het met zapon bestreken blad licht geel, dat zonder het vernis geheel wit was gebleven. Thans is men begonnen een ander gebruik van zapon te maken en wel om geteekende schetskaarten, die te velde gebruikt moeten worden en waarvan inkt en verf bij vochtig weer spoedig los zouden laten, meteen beschermende laag vernis te bedekken. Het laat zich aanzien, dat het minder kleverige zapon hiervoor beter te gebruiken zal zijn dan eenige an dere vernissoort.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 509