43 Het verspreid opstellen der artillerie is regel geworden. 4. Zelfs aan kleine afdeelingen infanterie moet in beginsel toegevoegd worden: cavalerie voor den verkenningsdienst en ar tillerie om haar opmarsch te ondersteunen. 5. De stelling: „vuur trekt vuur", behoort veranderd te wor den in: „zichtbaarheid trekt vuur." 6. De infanterie kan slechts liggend het gevecht voeren. 7. Om de manschappen in de gevechtslinie te brengen, zijn gesloten, diepe formatiën noodig; de flankmarsch verdient daar bij aanbeveling, omdat de manschappen dan beter volgen. 8. De onzichtbaarheid van den vijand is een nieuwe factor, waarmede men tot heden bij de opleiding van den soldaat ver zuimde rekening te houden. 9. Door de verhoogde vuursnelheid van het moderne geweer verkrijgt één man, die snel en juist kan vuren, dezelfde uitwer king als tien schutters, die gewoon schieten; het is daarom on mogelijk het aantal schutters te schatten. 10. De aantrekkingskracht van dekkingen is de grootste vijand van de voorwaartsche beweging. De zedelijke opvoeding van het individu en de technische opleiding van den soldaat moeten er hem toe brengen op bevel de dekking te verlaten. 11. De hedendaagsche wapenen hebben onder nieuwe vormen het tirailieurgevecht tot zijn grootste ontwikkeling gebracht, waarbij ieder voor zich moet weten hoe te handelen om den vijand te naderen en te vernietigen. 12. De angst is een ziekte en kan als elke andere ziekte voor komen worden, door de methodische ontwikkeling van den wil en de wilskracht bij het kind en den jongeling; eerst de moeder en daarna de onderwijzer kunnen hierop grooten invloed uitoefenen. De conclusiën van generaal Bonnal zijn de volgende: 1. Het bijna geheel ontbreken van artillerie bij de Boeren- strijdmacht deed toestanden ontstaan, die het onmogelijk maak ten zich een juiste voorstelling te vormen van het karakter van den strijd tusschen Europeesche legers. De opmarsch van de 2e linie der Engelsche troepen, zooals zij plaats heeft gehad, zou zoo goed als onmogelijk zijn geweest tegenover sterke met snelvuur bewapende artillerie. 2. Bij het hedendaagsche geweer is de normale afstand voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 55