44 het infanteriegevecht ongeveer 800 M. (400 M. in 1870 en 600 M. bij het geweer van 11 m M.) 3. De onzichtbaarheid van den vijand, als gevolg van het rook- zwak kruit en de omvangrijke versterking van het gevechts- veld, maakt den opmarsch moeilijk en van langen duur; met de toeneming der troepensterkte zijn zij oorzaak, dat de gevechten veel langer zullen duren dan vroeger. 4. De vuuruitwerking noodzaakt de voorhoede, vóór deze aan het werkzame artillerievuur is blootgesteld, zich voor verken ningsgevechten over het geheele vijandelijke front in afdeelin- gen op te lossen. 5. De zenuwoverspanning der manschappen, bij alle oorlo gen waargenomen, doch heden sneller intredende tengevolge van den korteren diensttijd, van de geringe zichtbaarheid der doe len en van de groote werking der vuurwapenen, eischt eenerzijds, dat de gevechtslinie tijdig en geregeld wordt aangevuld met nieuwe troepen en anderzijds, dat de niet in actie zijnden zoo goed mogelijk worden onttrokken aan den noodlottigen invloed van noodelooze verliezen. 6. De lange duur van de toekomstige veldslagen, de nood zakelijkheid van aanhoudende toevoer van troepen over het ge heele front en de mogelijkheid, dat afdeelingen na heftiger) strijd afgelost moeten worden, zijn oorzaak dat het gevechtsfront van tactische eenheden de tot heden gestelde grenzen niet overschrij den mag. 7. De oplossing der eenheden, die het gevecht in front voeren de dringende noodzakelijkheid de geringste terreindekkingen te benutten en bij gebrek daaraan liggend te schieten, in 't kort de onmogelijkheid in vele gevallen voor de officieren om staande achter hun troep, deze te commandeeren, heeft tengevolge, dat van de tirailleurs een nog hooger moreel geëischt wordt dan voorheen. Soldaten, die door een strenge militaire opleiding, ontwikkeld door voorbeeld en oefening, een volkomen vertrouwen in zich zelf, hun kameraden en chefs hebben verkregen, zullen goed we ten te strijden, ook zonder voortdurende leiding. 8. Tengevolge van de meerdere uitwerking van artillerie- en infanterievuur is een stelling in front onaantastbaar gewor-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 56