45 den; een bekwaam aanvoerder zal echter of een terreinstrook weten te vinden geschikt voor den opmarsch en als verzamel punt voor den aanval, of een zwak punt in de vijandelijke stelling. De bezwaren bij een aanval in front, zelfs voor afdeelingen, veel sterker dan die van den verdediger, leiden er toe de beslis sing in een verrassenden aanval te zoeken. Hiertoe worden op korten afstand van het aanvalspunt strijdkrachten samenge trokken, veel sterker dan die des vijands op dat punt. Ook hier wordt de voorbereiding aan tirailleurs opgedragen, ondersteund door talrijke vuurmonden, die eerst de artillerie en, is deze tot zwijgen gebracht, de infanterie van de tegenpartij onder vuur nemen. In den stormaanval wordt thans de beslissing gezocht. Gedurende de eerste jaren na den oorlog van 1870—71 hield het vraagstuk van het „combat d'approche", zegt gen. Bonnal verder, minstens evenzeer als' heden, de gemoederen bezig. De afdeelingen, bestemd om ongedekt open terrein over te ste ken, en de middelen om de vuurovermacht te verkrijgen, wer den het onderwerp van proefnemingen en onderzoekingen, even talrijk als verschillend. Deze onderzoekingen eindigden in Frankrijk na de vaststel ling van het reglement van 1875 en in Duitschland een jaar later (reglmt. 76); het in het laatste reglement neergelegde be ginsel wasde tirailleurs vangen den strijd aan en zoeken naar de beslissing. Zij trachten dit te doen door sprongsgewijs voorwaarts te gaan, onder dekking van voortdurend in kracht toenemend vuur. Zij bewegen zich in kleine afdeelingen, gaan opvolgend met korte sprongen in den looppas vooruit en stellen zich gedekt op of werpen zich plat op den grond neder; zij worden gevolgd, ver sterkt en ondersteund door andere afdeelingen, die om vooruit te komen op dezelfde wijze handelen. In 1875, vervolgt de generaal, werden, dank zij de herinneringen aan de geleden nederlagen, grondbeginselen voor het gevecht vastgesteld, overeenkomende met die, welke na den Z. Afri- kaanschen oorlog opnieuw van kracht werden. Deze beginse len bleven in Frankrijk van toepassing tot 1884, toen een nieuw

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 57