48 Men valle daarom de allereerste remontecommissies, belast met het aankoopen van een voor ons geheel nieuw type paard, niet al te hard. De beste stuurlui staan ook hier aan wal en er is geen ondankbaarder werk dan paardenaankoop. Het beste gedeelte der ponies komt ook volgens mijne onder vinding voor onder die, welke een hoogte van 1.45 M. hebben. De ponies boven deze hoogte zijn meestal slappe exemplaien, hoog op de (slechte) beenen. Eigenschappen. Ondanks hun verschillend type, zijn zoo goed als alle ponies kalme en gewillige rijpaarden. Bij het eskadron is slechts één pony, bijna volbloed tn.i., welke een lastig heftig temperament bezit, waarschijnlijk heeft het dier als 2 of 3 jarige op de baan geloopen. Waar het 4de Veldeskadron te Soerabaja uitsluitend uit In landers is samengesteld, heb ik iederen dag gelegenheid te ondervinden het groote verschil tusschen Kromo als terreinruiter op een Sandelhout of Kromo terreinrijdend op een pony. Konden wij onzen bruinen broeder nog wat meer cavaleris- tische „flair" geven, dan was de zaak gezondmaar buiten dat is ontegenzeggelijk de waarde van het inlandsche gedeelte der cavalerie, door de remonteering met ponies, zeer gestegen. Zitoefeningen en voltige in versnelde gangen, waar vroeger met Sandelhouts geen sprake van was, vallen bij mijne inland sche cavaleristen zeer in den smaak. Bij het terreinrijden, worden de meesten, om hun zwakken beendruk te hulp te ko men, met een rotankarwats gewapend en zonder uitzondering maakt ieder inlandsch cavalerist, als het noodig is, daarvan ge bruik om zijn paard over een hindernis te zetten. Op een po ny gezeten, hebben zij zelfvertrouwen, het paard blijft altijd in de hand; terwijl op een Sandelhout gezeten, Kromo wel wist wanneer hij begon bij dergelijke oefeningen, maar het einde in een door hem niet te bepalen verschiet lag. De troep, op ponies gezeten, blijft in de hand van den aan voerder. Als terreinpaard vond ik de pony niet achterstaande bij den Sandelhout. Door zijn kalm temperament staat de ponj< m. i.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 60