51 Aanvankelijk vroolijk en opgewekt, is met liet toenemen der groote hitte te Soerabaja de veerkracht der ponies tijdelijk ge broken; loom en lusteloos, dof in het haar, verlaten zij 's mor gens de stallen, zoodat ook hier de gewone oefeningen tijdeiijk gestaakt worden, tot tijd en wijle de ponies aan de klimaats verandering gewend zijn. Merkwaardig en als 't ware de bevestiging van het hierboven gestelde is, dat een 5 tal ponies, welke in Juni j.l. na een vrij langdurig verblijf te Batavia naar Salatiga werden overgeplaatst en van daar wederom begin Augustus naar Soerabaja, zich wei nig meer van de hitte hier aantrekken en in vrij wat gunstiger conditie verkeeren, dan hun lotgenooten, welke voor het eerst van Salatiga naar een warm klimaat werden overgeplaatst. Een eenigszins langdurig acclimatisatieproces, vóór de eigen lijke africhting begint, is dus gewenscht, van daar dat het aan- koopen van 4 jarige paarden en hunne plaatsing te Padalarang gedurende een jaar valt toe te juichen. Als preventief middel tegen de warmte noem ik nog het scheren der ponies, waarvan vele behoorlijk dik in het haar zitten, zoo dat het een ware weldaad voor hen is. Met de bij de eskadrons officieel beschikbare middelen kunnen de paarden niet geschoren worden. Alleen te Salatiga bevindt zich een paardenscheerma chine, het beschikbaar stellen van eene dergelijke machine te Batavia, Soerabaja en Banjoe Biroe voor de bereden korpsen is dunkt mij noodig. Hoefbeslag. De commandant van een eskadron ponies, welke alle op vier kant beslag staan, ziet zijn toezicht en zorg ten opzichte van het beslag meer dan verdubbeld. Niet alleen dat hij in stede van 128 stel beslagen voeten er thans 2 X 128 stel moet nazien, doch ook zijn de hoeven er niet op vooruit gegaan, staan ver ten achter bij de prachtige San. delhout hoeven, waarmede wij en onze hoefsmeden verwend zijn. Kan ook hier veel gedaan worden door eene verscherpte keu ring te dien opzichte bij den aankoop, niet vergeten mag worden dat ook het hoorn, zoowel in groei als eigenschappen, invloeden van het acclimatisatieproces en ander voedsel ondergaat, zoodat ook in dit opzicht de aankoop van jonge paarden aanbeveling

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 63