52 verdient, omdat het hoorn der hoeven zich dan geleidelijk in de gewenschte richting kan ontwikkelen. Ook bij het 4e Veldeskadron bevinden zich enkele ponies, welke om hunne slechte hoeven niet hadden mogen worden aangekocht en waarvan het beslag een voortdurende en ruim vloeiende bron van ergernis voor kader en officieren is. Zoo ergens, dan is bij de ponies een deugdzaam en doelmatig beslag een vereischte, maar ook hierin moeten wij niet te vlug van stapel loopen en de schuld niet al te spoedig op de ponies werpen. Evenals er proeven genomen zijn met de pony als dienstrij- paard en men met meer of minder schade wijs moet trachten te worden, dienen dat de hoefsmeden te doen met de hoeven dier ponies. Zij in de eerste plaats hebben in den beginne met het voor hen totaal nieuwe materiaal moeten rondtasten en beproeven. Van die proefnemingen en begane fouten geeft de ritmees ter Daniels een goed overzicht, dat een ieder die met pony- beslag te maken heeft niet genoeg ter lezing kan aanbevo len worden. Bij de middelen door den ritmeester Daniels aangegeven ter verkrijging van een goed beslag voor minder goede hoeven, voeg. ik nog de volgende. 1. Het goed inlaten van den lip van het ijzer in den toon. Het ijzer komt daardoor veel beter onder den voet te liggen en men krijgt niet wat men noemt: schuithoeven. 2. Het geven van een behoorlijken opzet aan het ijzer, het geen bijna altijd vergeten wordt. 3. Het behoorlijk wijd maken van het ijzer in den toon. De meeste smeden maken hunne ijzers te nauw in het toonge- deelte, vandaar dat het hoorn al spoedig over het ijzer heen- groeit en verticale hoornscheuren ontstaan. Het middel sub I genoemd, dwingt de smeden als 't ware dat sub III op te volgen. 4. Het voor goed breken met de bepaling in den Inw. Dienst der cavalerie Art. 57 2e alinea nl. dat het beslag „gewoonlijk om de zes weken" moet worden venieuwd. Door het geven van iets meer garnituur dan gewoonlijk, des noods ook in het toon-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 64