55 paadje en het ware wenschelijk, dat de eskadronscommandant iedere maand zonder lastige formaliteiten nog kon beschik ken over eenige zakken gaba, die dan volgens zijn oordeel konden verdeeld worden. Met een 300 K.G. per eskadron en per maand wordt al veel gedaan. Gras eten de ponies ook gaarne droog, een groot voordeel in de warme klimaten, waar het gras in den drogen tijd bijna niet anders te krijgen is. In dit opzicht zijn de ponies lang zoo kieskeurig niet als de Sandelhouts, die slechts noodgedrongen en dan nog met lange tanden verdioogd gras of hooi eten. Geeft men de ponies 's nachts ligstroo van padistroo, dan moet men toezien dat het padistroo goed droog en niet door vocht beschimmeld is, want de ponies hebben de gewoonte bij hun gras ook hun padistroo op te eten. Wanneer het dus niet van goede hoedanigheid is, krijgen ze licht koliek. Ik ondervond dit in den beginne met mijn eigen paarden. Aan zout hebben de ponies zeer veel behoefte en ook hierbij dient de eskadronscommandant „handigheid" ten toon te sprei den om in die behoefte te voorzien. Beter ware in elk geval eene officieele erkenning dier behoefte. Behandeling Ponies zijn rustig en kalm op stal, slechts een enkele is wat men noemt lastig. Ook in de behandeling zijn zij erg gewillig, hoewel evenals de Sandelhouts gevoelig voor goede verpleging. Huiduitslag komt bij goede stalverpleging weinig voor. Ik laat alle ponies een maal per week met groene zeep wasschen. Scheren blijkt in alle opzichten een weldaad voor sommige ponies. Een losmaken van verdroogd zweet en vuil op de huid met stroowisch of een bosje hati-rotan blijft te verkiezen boven een bewerken met den roskam. De roskam N. M. is door mindere scherpte te verkiezen boven den thans in gebruik zijnde. Met succes wordt door mij toegepast, het gedurende den nacht donker houden der stallen. De paarden zijn veel rustiger en schrikken niet steeds op. Een flauw brandende bollantaarn aan den ingang der stal dient voor alle eventualiteiten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 67