EEXE BIJZONDERE PROEF. (Met Plaat I.) Eenigen tijd geleden wisselden twee Europeesche fuseliers, die ik A en B zal noemen, een drietal schoten, met het noodlottige gevolg, dat B door A doodelijk werd getroffen. Hierbij deed zich het merkwaardige geval voor, dat, niettegen staande vaststond dat drie schoten gelost waren, er toch 4 kogel gaten werden gevonden, die zonder twijfel moesten ontstaan zijn op het tijdstip, dat het bovenvermelde feit voorviel. Twee de zer kogelgaten bevonden zich in de deur achter schutter B, de beide andere achter en boven schutter A in het zinken dak van de chambree, waarin dit eigenaardige duel had plaats gehad. In dezelfde richting bevond zich een privaat, eveneens gedekt met gegalvaniseerd ijzeren platen, en ook in dit dak werden, zoo wel aan de voor- als aan de achterzijde, twee kogelgaten ge vonden, overeenstemmende met de gaten in het dak van de cham bree. Dit zou er op wijzen, dat ook B twee keer geschoten had. Toch wees het gehouden onderzoek uit, dat dit niet het geval was geweest; beide kogelgaten in het zinken dak achter schutter A moesten door een en hetzelfde schot veroorzaakt zijn. Daar men met een normaal projectiel nimmer dit resultaat kon ver krijgen, lag het voor de hand, dat van bijzondere kogels moest zijn gebruik gemaakt en dit bleek bij onderzoek juistbeide fuseliers hadden zich bediend van scherpe patronen No. 1, waar van de kogels met het punteinde naar achteren in de huls waren gebracht, terwijl verder de stalen mantel aan de achter nu voorzijde zoover weggenomen was, dat het lood, dat van een kruissnede voorzien was, vrij kon komen. Een proef, ter plaatse van de misdaad genomen, wees al dade lijk uit, dat een patroon op die manier verschoten reeds op den afstand van 6 M. (afstand tusschen de beide schutters) 2 kogel gaten gaf in een gegalvaniseerd ijzeren dakplaat, welke als schijf

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 69