62 te verschillend (een „min" waargenomen springpunt behoort al leen dan tot een „min" baan indien de springhoogte (S. H.) klei ner is dan de helft van de normale S. H. of ingeval van een aanslag (F. M. R. I. 284.), en nemen we aan dat het uitwerkings- vuur wordt afgegeven op den min grens of in het algemeen op een afstand wordt afgegeven. "We bezitten dan alleen zekerheid, dat de gemiddelde baan van dit vuur zich bevindt binnen een strook die a 2 b M. diep is, indien i b de 50 lengtespreiding (L. S.5o) der lage spnngpunten (aanslagen) voorstelt. In het bijzondere geval strekt die strook zich uit van b M. achter tot (a -f- b) M. vóór den voorkant van het doel (die het dichst bij is). Alleen als toevallig de gekozen baan door den voet van het „geheel ondiepe" doel gaat, wordt de grootst mogelijke uitwer king verkregen. In alle andere gevallen hangt het van de toe vallige ligging van die baan af, in verband met de gimotte van de grens en het voordeeligsten interval van de £1. K. in ge bruik (c. q. dieptewerking van den granaat), welke uitwerking wordt verkregen. Daarover kan niets te voren gezegd worden. Een dergelijk vuur, ons tegenwoordige G. K. vuur te velde, bezit slechts een toevallig, onzeker karakter. Slechts door op meerdere afstanden te vuren, vergroot men zijn kans, ook de goede baan te treffen. Rest dus na te gaan wat behoort te geschieden, opdat we een „zekere" en grootst mogelijke uitwerking mogen verwachten. Dit is het geval, wanneer we de geheele diepte van de aan gegeven strook onder vuur nemen en daar we een zekere uit werking verlangen, mag er alleen van een zooveel mogelijk ge lijkmatige trefferdichtheid in die strook sprake zijn. Een beschouwing van het trefferbeeld van een moderne G.K. leert, dat die gelijkmatige trefferdichtheid wordt verkregen, als de opvolgende banen 1j2 van de totale dieptewerking der G.K. in afstand verschillen. Het aantal banen wordt dus bepaald door de dieptewerking der G. K. Het getal is voor te stellen door als 8 c de totale dieptewerking dor G.K. voorstelt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 74