63 De nuttige dieptewerking der G.K. dus c noemend, wordt deze grondformule voor d M. diepe doelen gewijzigd in: In de formule bezitten we een eenvoudige handleiding om na te gaan, welke waarde de verschillende middelen hadden die men aanwendde om de nattige uitwerking van het geschut te ver- grooten en het gewenschte nuttige effect te bereiken. Behalve dat men voortdurend streefde naar de technische ver betering der vuurwapens, waardoor de spreiding kleiner werd, en naar grootere dieptewerking van het enkele projectiel (rol- worpvuur en excentrische granaten en kettingkogels bij het geweervuur naar grootere bestrekenheid van de baan), was men tot de conclusie gekomen dat het noodzakelijk was dat het oor logsvuur diepte moest hebben wat gelijk staat met het schie ten met meerdere banen. Son action pour obtenir toute la puissance des effets clont elle (l'artillerie) est capable devait s'exercer en profondeur C'était bien la l'idée fondamentale exprimée par G-uibert, lorsqu'il affirmait, que le röle de l'artillerie était de battre non des points déterminés mais des espaces. On remplit, ajoutait-il, non le petit objet de démonter un caisson ou de tuer quelques hommes, mais le grand objet décisif qui doit être de couvrir, de traverser de feux le terrain qu'occupe l'ennemi et celui sur lequel l'ennemi voudrait s'avancer; l'artillerie ainsi placée, ainsi exécutée fait beaucoup de mal. Wat toen middel was, werd later als doel aangezien en zoo ontstonden de verkeerde begrippen die we nader onder II zullen bespreken. Een ander middel was, dat men den vijand zoo dicht mogelijk naderde; dit werd o. a. steeds door Napoleon gelast, al moest men dan ook in de batterijen dekkingen opwerpen. Nadat men na de invoering van het getrokken achterlaadge- schut zich minder afhankelijk dacht van vestigde men meer het oog op a. Er werd met meer zorg ingeschoten, kijkers wer den meer algemeen gebruikt, waardoor het aantal foutieve waar nemingen werd verminderd, terwijl de grens nauwer kon worden genomen, doordat men zich meer in het waarnemen oefende. Kuo- querol beschrijft dezen toestand:

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 75