- 64 Lorsque le matériel d'artillerie se perfectionna il semble que les artilleurs se préoccupèrent cl'obard d'utiliser la précision des nouvelles pièces, pour battre des points et non des espaces, ou- bliant les préceptes de leurs devanciers, ils ne s'attachaient pas a faire un emploi judicieux de l'augmentation de puissance de leur arme. On put voir l'artillerie continuer h exécuter des tirs a la cible, de polygone et non des tirs de guerre, de champ de bataille; c'était la règne des fourchettes étroites. En Rohne schetste in 1904 van zijn standpunt deze omstan digheid als volgt: (Revue d'Art.) La précision des canons rayés conduisit d'abord a rechercher des effets aussi puissants que possible, avec une dépense de mu nitions aussi faible que possible et a ne tenir aucun compte du facteur temps. Verkleining van a eischt echter veel tijd, terwijl de moeielijk- heid der waarneming en dus de kans op foutieve waarnemingen daardoor belangrijk stijgen. Bovendien is de zekere waarneming in de nabijheid van het doel dikwijls niet eens mogelijk (F. M.R.I. 290). Bovendien wat beteekende het a met veel moeite en ten koste van veel tijd te verkleinen tegenover de waarde van 25, als men bedenkt dat de spreiding op het gevechtsveld van 1.5 tot 3 maal zoo groot zou worden. Wij hebben bv. kunnen nagaan, dat de spreiding te Baba kan ruim 1.5 maal die der schootstafel is. Overigens moge betreffende deze aangelegenheid (nl. betref fende de voordeeligste grootte van a) de lezing der studiën van Rohne, Callenberg en onzen kapitein van Loon aanbevolen worden. In Frankrijk schreed men, voorgelicht door Langlois, op den goeden weg voort door de verdere ontwikkeling van het diepte, vuur ter hand te nemen en te streven zich zoo mogelijk geheel van de gevechtsspreiding onafhankelijk te maken. De Revue Militaire Suisse van November 1902 geeft een ta bel, waaruit duidelijk blijkt, dat het kanon van het kanonterug- loopsysteem nauwkeuriger werkt dan de mensch. Men late den vuurmond dus werken; op hem hebben de invloeden van het gevaar, ontbering enz. geen vat.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 76