66 een salvo zooals in Frankrijk) bepaald, dan zijn ze nauwkeuriger voor de bepaling van de beste baan voor het uitwerkingsvuur. Salvo wordt genoemd het geheel van vier schoten die, elkaar stuksgewijze snel opvoZgend, met een zelfde opzethoogte worden gedaan (F. M. R. I. blz. 109). Het inschieten met salvo's geschiedt echter in de eerste plaats ten behoeve van springhoogteregeling en vuurverdeeling (zie noot (1) F. M. R. I. blz. 122). Toch kan onder gunstige omstandigheden daarvan ook bijzon der partij worden getrokken voor de afstandbepaling. Eenvou- digheidshalve bepaalt het reglement dan ook dat een salvo „plus" of „min" is naar gelang de meeste schoten „plus" of „min" vallen (284), terwijl minstens 2 schoten (c.q. behoorende tot twee opvol gende salvo's) in den zelfden zin moeten zijn waargenomen (287). "Worden 2 schoten „plus" en twee „min" waargenomen, dan is de gewenschte baan voldoende bekend indien alle aanslagen waren, terwijl de grens van 100 M. moet worden gezocht indien ook springpunten werden waargenomen. In dit geval wordt het salvo als -p grens beschouwd. Terwijl in de beide laat ste gevallen het progressieve vuur kan worden vervangen door een eenvoudiger vuur bv. respectievelijk door het vuur met 1 O.H. of met meerdere bv. 3 O.H. op Co. van den Batterijcomman dant (B.C.), laat het reglement vrijheid om, wanneer van de sal vo's drie schoten „min" of drie „plus" zijn waargenomen terwijl zekerheid omtrent de juiste waarneming bestaat (zie I. M. T. no. 8 blz. 735), de invoering van het progressieve vuur te wij zigen, vooral tegen diepe doelen. Terecht vindt ook het F. M. R. bij het vuur tegen troepen op grootere afstanden (waar dus de spreidingen grooter zijn) een controle salvo noodig. Overigens dient dit voornamelijk om S.H. en vuurverdeeling te controleeren. We komen hierop terug. (F. M. R I. blz. 128 3e alinea). Ten slotte kunnen we nog enkele beperkende bepalingen voor het gebruik van het progressieve vuur stellen: 1. Het progressieve vuur wordt hoogstens tot 2500 a 3000 M. gebezigd, (noot (1) F. M. R. I. blz. 117). Boven dien afstand is de trefferdichtheid anders niet meer gelijkmatig, terwijl de sprei ding belangrijk van de vooropgestelde begint af te wijken en de

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 78