67 door slagkracht der kogeltjes snel vermindert. Zie ook de voor beelden van het F. M. R. 2a. Het doel mag hoogstens 100 M. diep zijn; anders zal men het vuur nog meer in de diepte moeten uitstrekken (le tir par salves ou rafales au commandement du capitaine) (F. M. R. I. 290 blz. 129) of het progressieve vuur herhalen. Les tirs en profondeur exécutifs sur fourchette large sont né cessaires pour battre des objectifs profonds (F. M. R. 1.290 blz. 128). b. Hetzelfde geval doet zich voor wanneer men door moeie- lijke waarneming slechts de grenzen van 400 M. heeft kunnen bepalen (5e voorbeeld uitgave 1903). c. ils conviennent en outre lorsqu'il y a lieu d'enlever le plus tot possible a l'ennemi sa liberté d'action, quitte a chercher a le frapper ensuite plus sérieusement, s'il y a lieu, par un tir précis. d. on les emploiera aussi avec avantage pour immobiliser l'ennemi dans une zone de terrain déterminée, ou encore pour l'arrêter dans un mouvement rapide(Een zich be wegend doel is gelijk te stellen met een diep doel). Deze zijn dus de uitzonderingsgevallen waarin men het progres sieve vuur zal toepassen om zoo het meeste profijt te trekken van de vuursnelheid van het stuk. Het. F. M. R. kent dan ook aan het uitwerkingsvuur tweeërlei effect toe: 281. Le tir de réglage sert a déterminer les éléments du tir d'effi- cacité dont le but est le deproduire ou 2e d'achever la désorganisation ou la destruction de l'objectif. 3. Alvorens tot het progressieve vuur over te gaan, dient de S.H. geregeld te zijn (ten overvloede eischt het reglement daartoe nog een controle salvo), terwijl, met het oog op de H. S5o der springpunten, de rafales uit minstens 2 schoten per stuk, in het zijdelingsche strooivuur zelfs uit 3 schoten moeten bestaan. Uit het voorgaande moge afdoende gebleken zijn dat het geen zin heeft dit progressieve vuur bij het O.M. geschut, zelfs bij dat op veerspooraffuit, toe te passen, tenzij dit als overgangsmaat regel, dus uit een applicatorisch oogpunt, geschiedde, zooals m.i. bij het Fransche materieel van 90 m.M. Hier mag nog worden aangestipt dat in uitwerking en wezen geen kenmerkend verschil

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 79