68 bestaat tusschen het geëchelonneerde en het progressieve vuur. Het eerste past zich slechts beter aan bij de vuurmonden op de oude affuiten en met de oude richtmiddelen. De vier rafales van het progressieve vuur behooren bij elkaar en de ideaaltoestand is dat ze om zoo te zeggen op het zelfde oogenblik worden afgegeven. Wel is nu bij de kanonnen op veer- spooraffuit in vergelijking met vroeger een veel grootere vuur- snelheid verkregen, doch, wordt deze tot zijn maximum opge voerd, dan neemt ook de spreiding onevenredig toe, terwijl dit zij nogmaals aangestipt omtrent de gevechtsspreiding niets ze kers is te verwachten. Men zou dus op een grooter aantal af standen moeten vuren met een veel kleinere vuursnelheid. Het vuur zou daardoor de oude intensiteit behouden en het zou met munitieverspilling gelijk staan. Betreffende het snelvuur van kanonnen op veerspooraffuit schreef Rohne in 1901: „lm gün- „stigen Falie würde man vielleicht dieselbe Wirkung aber mit „einem ungleich grosseren aufwand von Munition erreichen!" Boven een bepaalde vuursnelheid wordt de spreiding 10 maal zoo groot. Normaal bezigt men dan ook in Duitschland „gewöhn- „liches Feuer" waarbij de batterij van 6 stukken 4 a 6 schoten per minuut doet. „Schnellfeuer" wordt, behalve tegen bewegende doelen, slechts tot en met 1500 M. toegepast. Elke batterij doet dan in maximum 50 schoten per minuut. Het Fransche uit- werkingsvuur bij het progressieve vuur met zijdelingsch strooien duurt 40", terwijl de maximumvuursnelheid per stuk in zeer geoefende handen tot 30 S. per minuut kan worden gebracht. Behalve dat, wanneer op deze wijze de factor tijd uit het pro gressieve vuur wordt gebannen, dit zijn eigenaardigheid geheel verliest, kon een zooveel munitie eischende vuurmethode niet voldoen als vredes-schietmethode. Er twee methodes op na te houden was te omslachtig en in strijd met de nieuwe begrip pen omtrent de voorbereiding (oefening) der troepen in vredes tijd. Met het toenemen van de dieptewerking der projectielen nam bovendien de kans toe, ook met zekerheid althans, eenige uitwerking te mogen verwachten al vuurde men slechts op 1 of 2 afstanden, altijd aannemende dat „b" niet buitensporig zou toenemen. Indien namelijk onder gunstige omstandigheden a -f 2 b kleiner

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 80