69 is dan 3 c.belooft een vuur met 1 O.H. steeds eenige uitwerking. Verschilt a 2 b weinig van 3 c., zooals bij het Duitsche ge schut, dan kan men zich tevreden stellen met 2 O.Hn. In Duitschland bepaalt men daarom de grens van 100 M. met G.K.S. (schokbuisstelling). „puis on tire fusant sur la limite courte et l'on procédé par salves de six coups alternativement sur les deux limites. Si ie tir est bien réglé et si les fusées fonctionnent régulièrement, ce procédé donnera certainement des résultats sur l'une de ces dis- tances" schrijft Rohne. Welke uitwerking geeft het progressieve vuur? We zagen reeds dat de uitwerking met zekerheid en in een minimum tijd tot stand komt. Het minimum aantal te verwachten procenten treffers is af hankelijk van de vorenbedoelde gelijkmatige trefferdichtheid en deze van de samenstelling der granaatkartets. Fransche berichten luiden dat de progressieve vuren in het kamp van Chalons 80 der ongedekte doelen buiten gevecht stelden. Een zeer ondiep doel aannemend, berekent Rohne op globale wijze voor deze vuursoort een 50 trefkans. De oorzaak dat de Rumeensche progressieve vuren, die we nader zullen beschouwen, tegen zeer diepe doelen slechts 40 treffers gaven, is uit de verkeerde toepassing van het principe dier vuren te verklaren. Tegen gedekte doelen neemt de uitwerking al naar de mate van dekking af. Zoo hebben Russische fotografische opnamen aangetoond, dat het trefbare oppervlak van een gelijk de Fransche artillerie gepantserde en opgestelde batterij wordt gereduceerd tot 1/20, wanneer allen zich geknield dekken, tot 1/10 als men zich staande dekt en tot 1/5 gedurende het werk in de batterij. De munitieaanvoer van achteren blijft echter ongedekt. Tegen Infanterie in afwachtingstelling is de uitwerking ook ge ring, doch we mogen volstaan hier de woorden van Langlois aan te halen „que l'artillerie doit continuer a chercher le défenseur et non l'obstaele". Een beschouwing van de materieele uitwerking alleen is ech ter niet voldoende om zich een goed beeld van de enorme uit werking van het progressieve vuur te vormen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 81