70 Met den factor tijd dient de factor moreel in rekening te wor den gebracht: La désorganisation produite dans des troupes par les pertes sub- ies dépend en efifet de deux facteurs différents qui sontla quotité des pertes et le temps pendant lequel ces pertes se sont produites. Le facteur moral-temps acquiert une importance considérable. Resumeerende kunnen we dus vaststellen: 1. Het (Fransche) progressieve vuur geeft de maximum uit werking tegen een ongedekte troepenafdeeling van 100 M. diepte. De intensiteit van het artillerievuur is dan het grootst. 2. In de gevallen 13 vermeld op blz. 657 wordt bij de toe passing (let wel: het gebruik) van eenige progressieve vuren achter elkaar die uitwerking niet bereikt (in elk geval is daarop niet zeker te rekenen), doordat de factor tijd moreel kleiner wordt, hoewel toevallig de materieele uitwerking (althans bene den 3000 M.) grooter kan zijn. 3. In de gevallen dat het doel meer of minder gedekt is, wordt de factor materieele uitwerking belangrijk kleiner. 4. In alle gevallen blijft echter de intensiteit van het vuur ver boven dat uit het oude geschut; zelfs het gebruik der massa (Massenwirkung) kan aan het oude artillerievuur deze intensi teit niet geven. ad II. Het was in het voorgaande ons streven de groote belangrijkheid van het dieptevuur en zijn beteekenis aan te toonen. Wij waren de voorspraak van het dieptevuur bij uitne mendheid, „het progressieve vuur" volgens het Fransche regle ment. Thans willen we, wellicht ten overvloede, nog het woord voeren tegen eenige verkeerde opvattingen van meergenoemd Reglement en het hoofdvuur der Fransche artillerie verdedigen tegen aanvallen die zelfs op zijn bestaan gericht waren. Zoo mag het progressieve vuur uit snellaadgeschut nooit vergeleken worden met het progressieve vuur uit kanonterugloopgeschut. Een tabel, waarin dus beide soorten geschut broederlijk naast elkander voorkomen, zooals op blz. 739 van het I.M.T. no. 8, geeft daarom een minder zuiver beeld. Ten vervolge van de 3e alinea v. o. op blz. 63 het volgende: Teneinde de volle kracht van het geschut tot zijn recht te la-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 82