71 ten komen, was men vroeger (bij de gladde kanonnen) genoodzaakt terreinstrooken van eenige diepte onder vuur te nemen. Zooals we zagen uit zich in het Fransche progressieve vuur de hoogste ge vechtskracht van het moderne geschut. Dat dit nut nog lang niet algemeen erkend wordt, werd, zooals we zagen, veroorzaakt, door dat men zich het vroegere „middel" thans nog dikwijls als „doel" voorstelt. Met het verkeerde „doel" voor oogen is het niet te verwonderen dat men verkeerde middelen koos om dit te bereiken. Zijn er zoo schrijvers die „in het onveilig maken van stroo- ken, waartoe geen nauwkeurige regeling noodig is" de „nieuwe" schietmethode zien (zie o.a. bovenaangehaalde blz. 739) de Gene raal Allason gaat verder en roept ten slotte uit: „la rapidité du tir devenue condition non de supériorité mais de vie pour l'artillerie!" en noemt dit „le nouvel évangile de l'arme". Het is de richting, die ook tot voor korten tijd de meeste Duitsche schrijvers waren toegedaan. Groote vuursnelheid ten bate van de massawerking gaat samen met het streven naar de grootst mogelijke lichtheid van het materieel ten bate van de zekere, tijdige massavorming op het slagveld. Men roemde van het Duitsche kanon C. 96 bijzonder de lichtheid. Men achtte het daarom superieur boven het „zware" Fransche kanon C 97. We mogen het gerust een ieder, die in een onveilig makend vuur de grootste krachtsuiting zoekt, bij het nieuwe geschut te doen geven daarop een logisch ontwikkelde vuurtactiek voor de artillerie en tegenover het klein kaliber geweer en goed ge schoolde troepen een niet noodlottige tactiek voor het gebruik der verbonden wapens te bouwen. Waar Rohne in 1904 schreef (Fransche vertaling in de R.d' artillerie April 1905): „Le règlement francais ne prescrit pas de rechercher un réglage précis contre un but determine mais de couvrir de fer et de plomb une zone d'une grande étendue, de facon qu'aucun objectif ne puisse-s'y mouvoir ou y séjourner a découvert, sans être mis hors de combat", daar is het niet moeie- lijk aan te toonen hoe slecht het Reglement werd gelezen. Men leze slechts R. F. M. R I 619. „Choisir toujours des objectifs nettemenr déflnis et, de préfé- rence, ceux qui s'opposent le plus immédiatement et le plus effi- cacement a la marche de l'infanterie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 83