73 Men verschiet viermaal de hoeveelheid munitie die men noodig acht om een bepaalde uitwerking te weeg te brengen. Doch men kan dan ook oogenblikkelijk op die uitwerking rekenen. Si l'on compare schreef Rohne 1904 les résultats des mé thodes francaise et allemande, on peut dire a l'avance que pour une même dépense de munitions, la derniêre donnera beaucoup plus d'atteintes. Mais les effets du tir allemand sont plus hasardeux. Het F. MR. zegt zelf dat, indien het gelukt zich nauwkeurig in te schieten en de factor moreel—tijd van minder belang is, bv. tegen doode en zeer gedekte doelen, het vuur met één O. H. de meeste (materieele) resultaten kan geven bij minimum munitieverbruik. Het progressieve vuur is een oologsvuur. Als oefeningsvuur voor vuurleiders en opleiding biedt zich dit vuur met 1 O.H. aan. Men kan bv. de vraag stellenHoeveel projectielen dacht de artillerie in het voortgezette vuur volgens de oude schietmetho- de te gebruiken tegen een doel Zeker toch minstens evenveel als bij het progressieve vuur daartegen zouden zijn afgezonden. Nog zij aangeteekend, dat het progressieve vuur met zijde- lingsch strooien spaarzamer is dan hetzelfde vuur zonder dat strooien, omdat met 3/2 hoeveelheid munitie voor een twee maal zoo groot doel kan worden volstaan. Het zijdelings strooiend progressieve vuur is dus het oorlogsvuur bij uitnemendheid. En nu de schietproefresultaten der Rumeensche snelvuurbat terij (Gefechtschiessen einer rumanischen Schnellf. Feldb. kriegst. Zeitschrift 1903 blz. 373 en v). Het eerste doel was een ontwikkeld bataillon, volgens teeke- ning minstens 350 M. diep, op 2600 M. Toch werd met het (Fran- sche) progressieve vuur slechts op 4 afstanden gevuurd. Uit het voorgaande blijkt dat op 6 a 7 afstanden gevuurd had moe ten worden, dus met 2 prog. vuren of met rafales op Co van den B. C. In het eerste geval: le prog. vuur op 25 (dus 25, 26, 27, 28) en 2e prog. vuur op 28 (dus 28, 29, 30, 31). Dat men toch nog 40 treffers kreeg in plaats van 80 is slechts een aanwijzing te meer dat de door Rohne berekende 50 uitwerking te laag moet zijn. Men zou zich tegen dit doel met 40 tevreden kunnen stellen

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 85