76 (bij gewijzigden schootsafstand) in dien tijd weder zoo veel moge lijk op het doel kan gericht worden. 2. De kanonterugloop vuurmond met (onafhankelijke) richtlijn, die gedurende een geheel vuur als het progressieve vuur der Franschen - op het richtpunt gericht blijft, zonder dat iets aan haar stand wordt veranderd. In zijn „Entwicklung der modernen Feldartillerie" April 1904, waarvan de vertaling, voorkomende in de Revue d'artillerie avril 1905, meermalen door ons werd aangehaald, schrijft Rohne hierover: II (le pointeur) n a plus qu'a maintenir la ligne de mire sur le but (angle de site) tandis que le canonnier assis de l'autre cöté de la pièce (tireur) donne au canon l'inclinaison (angle de tir) correspondant a la distance prescrite. II lui suffit pour cela de tourner sa manivelle jusqu' a ce qu' un index fine se tiouve en regard du chififre de la distance, il n'a a manoeuvrer ni hausse ni are de pointage. Les dernières pièces Krupp présentent des dispositifs anologues tres simples et trés solides. Zooals de lezer begrijpt, betreft deze beschrijving het Fransche materieel. Hoe dit hiertoe is ingericht, is niet bekend en óf en hóe Krupp er in geslaagd zou zijn zijn nieuwste stukken ook zoo in te richten, is mij niet bekend. Ook schijnt de Firma Ehrhardt in die richting tot een resultaat gekomen te zijn. De zwitsersche commissie voor het nieuwe veldgeschut besliste omtrent deze aangelegenheid (Revue Mil. Suisse Nov. 1902) ruim drie jaar geleden: L'avantage d'une ligne de mire restant dirigeé sur le point visé même pendant les changements d'élévation de la bouche a feu est trop chèrement acheté par la complication de l'appareil. Om de gedachten te bepalen noemen wij, als behoorende tot de eeiste sooit, onze vestingvuurmond 7.5 c.M. L/SO, het kanon waar mede in Rumenië de schietproeven zijn gehouden, en het in Neder land ingevoerde nieuwe veldgeschut, terwijl gedurende den Rus sisch Japanschen oorlog een gedeelte der R. Artillerie met een minder volmaakt kanon van deze soort was voorzien. Yan dit laat ste stuk was bekend dat het gedurende het vuur niet geheel stil stond. Tot de tweede soort behoort de Fransche 7.4L/33 M. 97. De vuursnelheid bij onverminderde nauwkeurigheid zal bij bei-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 88