77 de soorten weinig verschillen, vooral wanneer het stuk, zooals bij' het Rumeensche, voorzien is van uiterst doelmatige richtmid- delen. Toch zal de vuursnelheid bij de le soort slechts die van de 2e soort nabij kunnen komen. De 4 rafales van het progressieve vuur werden in Rumenië in 52" gedaanin Frankrijk eischen ze 40". Zooals we zagen, moet het streven zijn dezen tijd tot een mi nimum te beperken. Aanstonds levert de techniek ons daartoe een zelflaadkanon, terwijl de tijdschokbuizen bijzonder voor het progressieve vuur zullen worden ingericht, zoodat er nog snel lere tempeering mogelijk is. Dan zal de keuze, die thans nog moeielijk is, beslist ten voor- deele van de 2e soort moeten uitvallen. Dan zal het progressieve vuur tot zijn volste ontwikkeling zijn gebracht. Doch wellicht zal voor dien tijd hét kaliberprojectielvraagstuk eerst weder herzien moeten en kunnen worden. De tactiek eischt terecht tegenwoordig veldgeschut dat een beslissende uitwerking vermag te geven op ongedekte doelen thans tot minstens 3000 M. op elk door den algemeenen be velhebber gewenscht tijdstip. F. M. R. 615La rapidité d'action est la caractéristique de l'artillerie de campagne. De ballistiek eischt daartoe: dat het nieuwe stuk zich bij uit nemendheid moet leenen voor het progressieve vuur. Ten slotte zal de techniek hebben te zorgen dat het stuk vol komen betrouwbaar zij en in zijn soort het grootst mogelijke rendement geeft, thans tot minstens 3000 M. Naast een superieur kanon moet ze daartoe ook een superieur projectiel leveren, in de eerste plaats met het oog op het G.K. schot tot ruim 3000 M. Met het oog hierop kunnen bv. de G.K. kogels kleiner gehou den worden, zooals schijnt geschied te zijn bij het onlangs inge voerde nieuwe Oostenrijksche veldgeschut. Ten slotte geeft het pas nog twee vragen te stellen die we zullen trachten te beantwoorden: 1. Mogen we bij het nieuw aan te schaffen materieel onze gewichtseisch laten vallen?

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 89