78 In de laatste aflevering van het I. M. T. No. 10 wordt deze vraag bevestigend beantwoord. Wij achten echter hare beantwoording buiten onze competentie. Ze is afhankelijk van factoren die buiten het gebied der ballis tiek, tactiek of techniek vallen, om te noemende remonteering, de terreingesteldheid van het vermoedelijk hoofdoperatietooneel. Wel mogen we er de aandacht op vestigen, hoe in lange vre- desperiodes de zucht tot grootere bewegelijkheid van het mate rieel steeds de overhand kreeg en wanneer werd de Ned. Ind. veldartillerie in den grooten oorlog het laatst gebruikt? 2. Als men het dan eens geworden is over de aan ons veld geschut te stellen eischen, is dan thans het oogenblik gekomen, dat met spoed tot de verwapening moet worden overgegaan? De lezer veroorlove mij hier nog eens Langlois aan te halen: On se persuade trop facilement que l'inégalité d'armement de deux nations en guerre ne sera jamais trés grande, qu'on se battera toujours pour ainsi dire a armes égales. Nous ne partageons nullement cette manière de voir. II est certain, au contraire, que plus les progrès industriels sont rapides plus un retard de quelques années peut rompre gravement l'équi- libre au détriment d'une nation qui serait timide dans les con ceptions, lente dans l'exécution. Wij voor ons sluiten ons aan, noch bij de „temporisateurs," volgens Albert Hans met het devies: „ce n'est pas le meiileur „canon d'anjourd'hui, c'est celui de demain qui nous voulons", noch bij de „réformateurs" met hun „le mieux étant l'ennemi „du bien, contentons nous des résultats acquis", doch wij bea men, dat alleen de hoogste macht in den staat, met ruimen, al- gemeenen en diplomatieken blik het juiste tijdstip voor de ver wapening kan aangeven. Hoe het echter ook zij, wij Artilleristen moeten toch steeds gereed zijn om, wanneer het noodig is achter een batterij echte snelvuurkanonnen te staan, tegenover een gelijkwaardigen tegen- tander, daaruit te halen wat er in is. Doch ook de officieren der andere wapens moeten zich een goede voorstelling eigen ma ken van de scheppende en van de vernielende kracht van de vuren (de dieptevuren) der moderne artillerie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 90