EEN MOEILIJKE TOCÏIT NAAR HONITETOE (CERAM). In de maand Augustus 1905 had een mobiele colonne het terrein tusschen Wahaai (Noord-kust) en Kairatoe (Zuid-kust) bezocht en was den 5en September, zonder bijzondere meldens waardigheden ondervonden te hebben, in laatstgenoemde plaats aangekomen 1). Gedurende dezen tocht was gebleken, dat de Berg-Alfoeren uit het Tala-gebied ons vijandig gezind waren en het was daarom, dat besloten werd om na enkele rustdagen opnieuw naar het binnenland en wel voornamelijk naar het beruchte Honitetoe op te rukken. Te voren werd een detachement gelegerd aan de mondingen van de Tala-rivier ten einde de voornaamste toevoerwegen tot het Tala-gebied af te sluiten. Voor den tocht was beschikbaar eene colonne, ter sterkte van drie officieren, één officier van gezondheid, 120 minderen der infanterie en eenig hospitaalpersoneel, onder bevel van majoor A. P. van de Siepkamp. Als eerste doel was gekozen het bij den voorgaanden tocht bezochte ïtoemberoe. Twee Berg-Alfoeren uit die negory dienden de colonne als gidsen, terwijl de patih van Kuloetoe Warasima en de orang kaja van Woesamoe zich daarbij aangesloten hadden 2). Levensmiddelen en verdere benoodigdheden werden meege voerd door een trein, bestaande uit 94 dwangarbeiders en 105 vrije koelies uit de verschillende nederzettingen aan de kust. 1) Voor het algemeen overzicht van den toestand op het eiland Ceram wordt ver wezen naar de in deze aflevering voorkomende varia. Op de daarbij gevoegde kaart zijn de meeste plaatsnamen, in dit artikel genoemd, te vinden. Op groote nauwkeurigheid kan echter deze schetskaart geen aanspraak maken, daar thans voor het eerst een militaire opnemer aan een colonne op dat eiland toegevoegd is. 2) Beide inlandsche hoofden hadden in Juli 1904 de colonne onder luitenant Sachse naar Honitetoe vergezeld (zie hieromtrent I. M. T. 1904 2e deel blz. 1141) toentertijd werd echter een andere weg gevolgd n.l van Kairatoe rechtstreeks naar Honitetoe.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 168