169 om eerst een bezoek aan de verschillende kampongs langs de Noord kust en in het Hatoeische te brengen en vervolgens dwars over het eiland via Walakone, Manoesamanoewe en Roemberoe naar Honitetoe op te rukken en deze negorij zoo noodig te bestraffen. Hoewel de Alfoeren geen moeilijkheden aan de colonne in den weg legden en ook het terrein geen bovenmatige inspanning vorderde, mislukte de tocht door gebrek aan voldoende draagkrachten en daardoor aan vivres, althans in zooverre, dat Honitetoe niet bereikt werd. Yan Roemberoe werd langs den kortsten weg naar de kust gemarcheerd, waardoor men den 5en September te Kairatoe aankwam. Slechts enkele dagen werd den troep rust gegund, daarna ging het op nieuw het binnenland in en thans naar Honitetoe. Den 14en September begonnen, eindigde de tocht den 21en d.a.v. met den val van deze bergnegorij, doch niet dan ten koste van verscheidene gewonden en van buitengewone krachtsinspanning. (Zie voor de bijzon heden van deze excursie het artikel „Een moeilijke tocht naar Honitetoe" blz. 156 van deze aflevering). Den 26en September keerde het grootste gedeelte der colonne naar de kust terug, terwijl een afdeeling van 2 officieren en 85 man Honitetoe bezet hield. Om de kracht dezer bergstammen afdoende te fnuiken en flink tegen hen op te kunnen treden, werd een gemengde compagnie van het 13e Bataljon naar Ceram gezonden. Ten bewijze hoezeer de arbeid van het Topographisch bureau ook in den vreemde de aandacht trekt, diene het ondervolgende citaat uit „Bul letin of the American Geographical Society." In dit maandschrift vindt men betreffende de in 1905 nieuw versche nen schetskaart van het eiland Bali [schaal 1:250.000] opgeteekend: „One of the fine maps of the Dutch East Indies, which the Topogra phic Bureau is now producing. It shows all leading topographic features, „the hills in brown, rivers blue, coastal plains and valleys white. „The map is rich in place-names and cultural features. All the aneho- „rages, reefs and sandbanks along the coast, the roads and paths, the pro vincial boundaries, and many other details are given, including the native „temples and towers." De geneeskundige dienst bij de Japansche marine. In het „Army and navy journal" van 30 September 1905 vindt men een en ander over den geneeskundigen dienst aan boord van de oorlog-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 181