DE AUTOMOBIEL IN DIENST VAN IIET LEGElt. Vervolg van blz. 140. C. Mededeelingen betreffende het automobielwezen in enkele europeesche legers. a. Frankrijk. Reeds sedert 1896 werden bij manoeuvres verschillende soorten straatlocomotieven beproefd. Het best voldeed aanvankelijk de z.g. „train Scotte", en vooral met een gewijzigd type „typeB" wer den zeer gunstige resultaten bereikt. Laatstbedoelde locomotief had een stoommachine van 35 p. k., een eigen gewicht (met in begrip van brandstof voor 100 K.M. en water voor 60 K.M.) van 7 ton en kon een nuttigen last van 10 ton, op aanhangwagens geladen, bij weghellingen tot 113 trekken. Niettegenstaande deze gunstige resultaten werd de „train Scotte" nimmer defini tief ingevoerd, hetgeen evenmin het geval was met andere even eens beproefde soorten straatlocomotieven. In den laatsten tijd schijnt men in Frankrijk meer de voor keur te schenken aan vrachtautomobielen, tenminste tegen het einde van 1904 werd een concours uitgeschreven voor dergelijke automobielen ten dienste van de intendance. Aangezien dit concours wegens gebrek aan deelnemers mislukte, heeft de mi nister tegen Augustus (1905) een nieuw uitgeschreven 1\tege lijk met het internationale concours voor industrieele voertui gen, georganiseerd door de Automobile-Club de France. De drie beste wagens zouden, indien zij aan de gestelde eischen voldoen, door den Staat worden aangekocht. Het concours, waaraan al leen wagens van Fransch fabrikaat mochten deelnemen, zou in de omstreken van Parijs plaats hebben. Het gewicht van den 1) De "voorwaarden zijn opgenomen in de Revue d'Artillerie, Juli 1905. De resultaten van dit concours zijn nog niet volledig bekend; alleen weet men hier, dat van de 37 mededingende wagens er 29 in goeden staat aankwamen. I. M. T. 1906. 13

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 191