OVER SCHRIJFWERK E1V ADVIEZEN. De klacht, dat in het leger zooveel papier en inkt wordt ver bruikt, is niet van heden of gisteren. Hoewel het aan goed gemeende pogingen om het schrijfwerk te verminderen niet heeft ontbroken, heeft men het tot nu toe niet verder kunnen brengen dan verplaatsing van het euveltot vermindering evenwel is het niet gekomen 1). Waar men vroe ger een afschrift van een of ander stuk aanbood, zendt men thans het origineel ter inzage of kennisneming, wat gelijk staat met het verzoek om zelf maar het afschrift te maken. Op die manier komt men er natuurlijk niet. Toch kan zeer veel schrijfwerk worden afgeschaft, niet alleen niet ten nadeele, maar beslist ten voordeele van den dienst, een voordeel nog wel dat niet in hoofdzaak bestaat in de inkrimping van schrijverspersoneel, maar in besparing van arbeid aan hen, die dat overbodige schrijfwerk met hunne handteekening hebben te bekrachtigen en zich daarmede tevens voor den inhoud van het geschrevene verantwoordelijk stellen. Dit onnoodige werk is een beslag op werkkrachten die ten bate van het leger nuttiger aangewend kunnen worden. De vraag is maar, welk schrijfwerk overbodig is te achten. Om op die vraag in te gaan, komt het mij niet ondienstig voor eenige voorbeelden uit de practijk aan te halen. I. Een Afdeelingsbureau. Van de verschillende infanteriekorpsen zijn binnengekomen de voordrachten voor opneming in het aanbevelingsregister voor kor poraal- en sergeant-staftamboer en stafhoornblazer, stafschrij vers, kleermakers enz., ingevolge Infanterie Order No. 6. 1) Althans voor zooverre dit naar buiten merkbaar is. In den boezem van het Dep. v. Oorlog moet, naar ik verneem, de schriftelijke behan deling van zaken binnen engere grenzen zijn gebracht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 256