345 hoofdstukken, zelfs alleen op de meest belangrijke waaronder ongetwij feld die over de gevoerde onderhandelingen en over de toenmalige be schouwingen omtrent eene verdeeling van het Djokjasche rijk gerekend moeten worden ver buiten het bestek van deze bespreking vallen. Wij bepalen ons, na het voorafgaande, dan ook tot de mededeeling, dat naar onze meening de uitgebreide aanwezige stof op zeer verdienstelijke wijze is gezift en verwerkt en dat de thans door den Heer de Ivlerck geievei- de arbeid een waardig onderdeel uitmaakt van het standaardwerk, waar van door eene gelukkig gebleken keuze hem de voltooiing werd toe vertrouwd. K. „Mijn systeem" Dagelijks 15 minuten aan de gezondheid gewijd; door .T. P. Miiller. Itlampenborg. Denemarken. In Augustus 1904 geschreven, werd „Mijn systeem" al spoedig in vele talen overgezet, zoodat het thans reeds in 9 verschillende talen ten ge tale vau 300.000 exemplaren over verschillende landen verspreid is. In 't Nederlandsch werd het boekje vertaald door J. M. C. Hoek en A. J. Yaleton; de uitgave werd bezorgd door Seylfardt's boekhandel te Amsterdam (prijs, ingenaaid f 1.35, gebonden 2). Het heeft ten doel den lezer te overtuigen dat het dagelijks uitvoeren eener serie van 18 spier-, ademhalings- en wrijfoefeningen (waarvoor geene toestellen noodig zijn) de werkking van huid, longen en spijsverte ringsorganen dermate bevordert, dat eene goede gezondheid ieders deel kan worden. Van het boekje gaat voor den leek eene onmiskenbare bekoring uit, welke wij toeschrijven, deels aan de dooreen ieder te beoordeelen grondwaarhe den, voor een ander deel aan de eenvoudige en op het oog logische wijze} waarop die waarheden tot een systeem zijn uitgewerkt en ten slotte aan het sprekend voorbeeld, dat door de talrijke afbeeldingen van den wer kelijk fraai gebouwden en physiek bijzonder ontwikkelden schrijver ge geven wordt. Wordt hierdoor de buitengewone ontvangst van het werk je eenigszins verklaard, wij hebben ons niet los kunnen maken van onze in het algemeen sceptische stemming omtrent dergelijke boekjes, die, wan neer de daarin aangeprezen systemen werkelijk beantwoordden aan de. opgewekte verwachtingen, de heeren medici alras overbodig zouden maken lntusschen, voor gezonde menschen schijnt de toepassing in de tropen

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 357