423 De laatste oorlogen hebben aangetoond, dat beweeglijkheid een belang rijke factor is, vooral tot het doen welslagen van een modernen veldtocht. Gereed om gebruikt te worden weegt het Kexer-machine-goweer slechts 171 2 Eng. pord. De lichtste tot nu toe algemeen in gebruik zijnde machine-geweren, wegen nog 60 Eng. pond en moeten nog bepaald op bijzonder ingerichte affuiten geplaatst worden, terwijl dit bij het Rexer-geweer niet het geval is. Terwijl het Rexer-geweer bijna even gemakkelijk te dragen is, als een gowoon geweer, kan men er dezelfde munitie voor gebruiken, evenwel met eene vuursnelheid, die evengroot is als die van de andere machine geweren. Het hier bedoelde geweer wordt nabij de monding gesteund door eene vork, die zoodanig is ingericht, dat, terwijl zij 't wapen een vasten stand geeft bij het richten, de schutter in staat is het geweer over eene vrij groote breedte in horizontale strekking te bewegen. De patronen zijn besloten in kwadrant vormige houders. Elke houder bevat 25 patronen en deze kunnen in minder dan 2 seconden afgevuurd worden door één druk op den trekker. De ledige houder kan in enkele sec verwijderd en door een vollen vervangen worden. Dit kan zoo vlug geschieden, dat zelfs zonder bijzondere handigheid 300 schoten in de minuut gedaan kunnen worden. De loop is zoodanig ingericht, dat hij vlug afkoelt, zoodat een groot aantal patronen verschoten kan worden, zonder te groote verhitting van den loop. De schutter vuurt in liggende houding. De invoering van dit geweer in Engeland heeft men te danken aan den koning, die er kennis mee maakte en er zeer veel belang in stelde gedurende zijn laatste bezoek aan Denemarken. Het geweer is eene uit vinding van een kapitein van het Deensche leger. G. Radeksma. O oer het gebruik van maslcen en schilden bij de Infanterie. In aansluiting op hetgeen in de eerste aflevering 1906 van dit tijd schrift in deze rubriek medegedeeld werd betreffende het gebruik van masken bij de Japanners, diene, dat ook in Duitschland in dat opzicht reeds proeven genomen werden. „Jahrbüeher für die deutsohe Armee und Marine" Ho. 412 Jan. 1906 deelt mede, dat een zekere Karl Otto Lang te Chemnitz patent heeft aangevraagd op een opvouwbaar scherm voor gezichtsdekking (model 1904). Dit scherm bestaat uit een stuk doek op bijzondere wijze geweven, dat beschilderd is met een struik of boom. Dit toestel, dat zich gemakkelijk laat opstellen, dient om de opmerkzaamheid van den vijand af te leiden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 435