"VOOR DE PRACTIJK. De uitte Pet. Als eischen aan eenig hoofddeksel kan men stellen, dat het het hoofd voldoende beschutten moet tegen klimaats- en warmteinvloeden en tevens sierlijk en licht moet zijn. Aan de eerste en laatste eisch voldoet de onlangs ingevoerde witte pet méér dan de andere hoofddeksels bij het Indische leger in gebruik. .Kog is niet uitgemaakt of men de voorkeur geven moet aan massieve petten, d i. met vasten romp, overtrek en garnituur, dan wel aan die met losse overtrekken, enz. De losse overtrekken zitten dikwerf niet zoo netjes en strak over den romp, ook het opzetten van het garnituur laat wel eens te wenschen over. Hierdoor zien dan de petten er niet zoo goed uit als die met vaste over trekken. Uit een hygiënisch oogpunt zal aan die pet de voorkeur gegeven moeten worden, welke het lichtst en luchtigst is en toch het hoofd voldoende beschermt. Door de firma Frans Pauwels in den Haag werden eenige vergelijkende proeven genomen wat gewicht, netheid, luchtigheid en soliditeit betreft en gezocht naar een pet met los overtrek, die hieraan het best voldeed. Voor die petten werden vergeleken, die met rompen van stijf linnen met die met rompen van kurk en vilt, terwijl weder onderscheiden wer den, rompen met bodem of bol en die, waarvan geraamte of romp alleen door den opstaanden rand gevormd werd. Beide soorten romp moesten solide genoeg zijn om het overtrek te spannen, zóó, dat uiterlijk geen onderscheid te zien zou zijn tusschen een pet met los en een met vast overtrek. Rompen zonder bodem voegen zich beter naar het overtrek als die met bodem. Kurken rompen met bodem zijn zwaarder dan de linnen, terwijl de vorm minder sierlijk is, omdat de kurklaag te dik moet zijn. Vilten rompen met bodem zijn te zwaar. "Wordt hieraan tegemoet gekomen door den rand a jour uit te snijden, dan wordt de pet wel luch tiger en lichter en blijft voldoende sterk, doch het geraamte schijnt door het overtrek heen, hetgeen niet fraai staat.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 507