"V A Irt I Kort overzicht van den stand van zaken op het eiland Timor. (Vervolg van biz. 88). Nadat den 6en November de versterking van 20 gewapende politie dienaren te Pariti was aangekomen, rukte een detachement van 1 officier en 42 bajonetten naar kampong Toewa (zie plaat II van dezen jaargang), alwaar een bivak werd betrokken. Intusschen waren onlusten uitgebroken in het gebied van den met ons bevrienden fettor van Netjrala (Mollo), alwaar op groote schaal paarden diefstallen plaats hadden. Het detachement te Kaoeniki gelukte het ech ter den 9en November een bende kwaadwilligen te verrassen, waarbij één gesneuvelde, acht paarden en één voorlaadgeweer in onze handen vielen. Doch ook de andere detachementen zaten niet stil. Zoo overviel dat te Tjemplong op dienzelfden datum een bende, die 5 gevangenen en één geweer in onze handen achterliet. Dank zij het ijverig patronilleeren, onderwierpen zich gedurende Novem ber 64 lieden, inleverende 37 voorlaadgeweren. Aan de verschillende fettors werd in eene vergadering de nieuwe be- 8tuursregeling bekend gemaakt. Ook in de volgende maanden werd druk gepatrouilleerd en de vijand rusteloos vervolgd en dit wel met afwisselend succes. Zoo volgde o. a. den 3eu December eene zeer zwakke patrouille (l officier, 1 hoornblazer en 5 fuseliers) het spoor eener bende ten Z. O. van Tjokai. "Werkelijk gelukte het om deze bende van 40 gewapenden te verrassen en haar, nadat zij tot driemaal toe een tegenaanval beproefd had, een verlies toe te brengen van 8 dooden, 15 paarden, 5 geweren en vele blanke wapenen op het einde dier zelfde maand den 26en December in den vroegen morgen werd wel is waar eene schuilplaats van den radja van Tefnai nabij het riviertje Noil Nai Loais ontdekt, doch bij de overvalling wist de radja te ontvluchten met achterlating van 7 dooden en 8 voorlaad geweren wij kregen één licht gewonde. Enkele dagen te voren had de broeder van den fettor van Benoe, radja moeda Neno Hail Nail zich te Tjemplong met eenige volgelingen onder worpen; den 7en Januari volgde de fettor van Benoe zelve, genaamd Mosoe Neno, dit voorbeeld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 510