501 Over den Russisch-Japamchen oorlog in de Fransche kamer van afge vaardigden. Do rapporteur over de begrooting van oorlog in de Kamer van afge vaardigden in Frankrijk, de Heer Klote, vat de ondervindingen, opge daan in den Russisch-Japanschen oorlog, als volgt te zamen 1. De munitieuitrusting der Japansehe Infanterie met 270 patronen (met inbegrip van die, vervoerd door de munitiedraagdieren) per man der gevechtslinie bleek te gering te zijn. Minstens had die moeten be dragen 350 per man 1). 2. Het munitieverbruik der veldartillerie heeft zelfs de hoogste ver wachtingen overtroffen. 3 De schop heeft zulk eene belangrijke rol gespeeld, dat men ver plicht is elke Infanterist er mede uit te rusten. 4. De belasting van den Japanschen soldaat, bedragende 30 K.G., bleek op den duur veel te zwaar te zijn. In het gevecht liet hij dan ook zijn ransel achter; datgene, wat noodzakelijk meegenomen moest worden, werd in een klein pakje gewikkeld, dat aan een riem bevestigd „en bandou- lière" over den schouder werd gehangen. 5 De oorspronkelijk donkerblauwe kleeding der Japanners werd wel dra door die van khaki-kleur vervangen; opvallende onderscheidingstee kenen der officieren verdwenen en de blinkende sabelscheeden werden zwart gemaakt. 6. De mitrailleurs bleken zeer bruikbaar te zijn en hebben door hun werkzaam aandeel veel bijgedragen tot het behaalde succes der Japanners. 7. Zwaar, ja zelfs het zwaarste geschut, heeft te velde goed voldaan. 8. Veel gebruik, vooral bij de Japanners, is gemaakt van de telegraaf; niet alleen ten behoeve van de hoogore troepenleiding, maar zelfs tot. in de tirailleurlinie. 9. Ziekendragers-compagnieën bleken van onberekenbaar nut te zijn op bet gevechtsveld. 10. Bij het opruimen van hindernissen leverde het een groot vooideel op de daarmede belaste genietroepen van draagbare schilden te voorzien. 11. Vervoerbare veldkeukens zijn met succes gedurende den oorlog gebruikt, geworden P. v. G. S. Der ostasiatische Lloyd 1906 No. 11. Maten gewichten en munten in Japan en Rusland. Nu de oorlog in Oost-Azië nog een groot deel van de plaatsruimte in vele werken en periodieken in beslag neemt, is het voor de lezers van Iïjj do Ned. Indische Infanterie bedraagt bedoelde uitrusting slec hts 20 per man.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 513