"V -A- R I A.. Met plaat II. Kort overzicht van den stand van zaken op het eiland Timor. (Vervolg van biz. 1158 Jaargang 1905.) De krachtige actie en rustelooze vervolging van den pretendent-keizer en zijne volgelingen misten hare uitwerking niet. Reeds den lien Octo ber meldden zich vele lieden in het bivak te Kaoniki, waaronder vier fa milieleden van den pretendent-keizer. Ka krachtig aandringen onzerzijds werden den 12en October door de Fettors van het ons goedgezinde Mollo den neef van den pretendent-kei zer, Nai Bas Ana, met volgelingen uitgeleverd en door den Fettor van Lelogama bovendien lieden van Kaoniki. Ook de volgende dagen werden vele personen aangebracht, waaronder 4 familieleden van den pretendent- keizer en een Rottineesch kind, dat in den nacht van 20 op 21 Augustus te Bipollo was ontvoerd. Den 13en October maakte de keizer van Amfoang met ondergeschikte hoofden zijne opwachting bij den detachementscommandant. Ondertusschen was de actie niet gestaakt. Zoo rukte op bericht, dat kwaadwilligen uit Tefnai zich schuil hielden bij het riviertje O'El Han Besi, den 15en October eepe patrouille, sterk 1 sectie Inf. en 1 groep pradjoerits, derwaarts op. De bende werd overvallen en liet gesneuveld in onze handen den hoofd meo (voorvechter) van Tefnai, een temoekoeng en eene vrouw, die, met een geweer in de hand vluchtende, voor een man werd aangezien. Een man en drie vrouwen wisten te ontkomen; onzerzijds waren geen verliezen te betreuren. Een gids werd onbeduidend verwond. Den 16en October was de patrouille weder te Kaoniki terug. Kort daarop verscheen de door den controleur opgeroepen radja der Ambeno's, aan wien medegedeeld werd, dat indien hij vóór den 23en October niet de door hem medegevoerde gouvernements onderdanen (45 personen) naar Soelioe op de kust (in Amfoeang) had geleid (vanwaar zij per stoomer afgehaald zouden worden), het landschap Ambeno als vijan dig zou worden beschouwd en de colonne daarheen zou oprukken. Den 28en werd bericht ontvangen, dat aan de lastgeving voldaan was.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 98