BOEKAANKONDIGING. Jaarverslag van den Topographischen dienst in Nederlandsch-Indië over 1905. (Eers'e jaargang). Het jaar 1905 is van bijzondere beteekenis-geweest voor den Topogra phischen dienst't was het jaar, waarin de sinds lang in uitzicht gestelde centralisatie der opnemings- en kaarteeringswerkzaamheden haar beslag kreeg, waarin eindelijk gevolg kon worden gegeven aan het voornemen om belangrijke verbeteringen en bezuinigingen tot stand te brengen. Zoo ooit, dan was het dit jaar, waarin men meende niet meer te kunnen volstaan met de korte aameekeningen in het koloniaal verslag en waarin de uitgifte van een afzonderlijk jaarverslag reden van bestaan kreeg. Meerdere departementen van algemeen bestuur zullen voortaan belang stellen in hetgeen bij den Topographischen dienst omgaat. Heeft een jaarverslag alzoo waarde voor verschillende takken van dienst buiten het Leger, niet minder zal dit het geval zijn voor het Leger zelve en wel in het bijzonder voor het personeel van den Topographischen dienst. In latere jaren zal dit steeds kunnen beschikken over een bron, waaruit indien althans latere jaargangen oven volledig en zorgvuldig bewerkt zijn, als deze eersteling veel en goede stof te putten valt. Veel zal er uit te leeren zijn voor den jeugdigen, veel in de herinnering terug te roepen vallen voor den ouderen topograaf, veel blijft voor het nageslacht bewaard, wat zeker niet verloren mag gaan. Is dit laatste waar voor elk verslag van den dienst, voor dit eerste boek is het in de allereerste plaats het geval, want wel hebben de geschiedkundige overzichten, die in bijna iedere paragraaf worden aangetroffen, den omvang van dezen eersteling gioot gemaakt, doch daarmede is ook de historische waarde belangrijk vermeerderd. En of ten slotte dit verslag ook van belang is voor den officier die van den Topographischen dienst uitgezonderd? Ongetwijfeld nietinzjjn geheelen omvang, veel zal slechts doorgebladerd worden en de belang stelling van slechts weinigen opwekken; veel echter is de aandacht ten vo'le waard. En zou men thans mijn raad vragen, om te weten, wat lezenswaard is voor den niet deskundige dan zou ik de attentie willen vestigen op

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 100