596 te komen, teneinde den vijand onder vuur te nemen, als hij zich, gedurende het teruggaan van de colonne naar den Ana* Galong- dijk, in den Noordrand van Lam-Krak mocht willen nestelen. Tevens werden ten Oosten van Kling Mon Seulassa de briga des marechaussée en eene compagnie der algemeene reserve in het bedekte terrein in hinderlaag gelegd, om den c.q. opkomen den vijand met het blanke wapen aan te grijpen. De colonne- commandant kwam 11 u. 45 v.m. bij de artilleriestelling aan, terwijl de gevechtslinie eene omzwenkende beweging maakte, teneinde den marsch verder in Noordelijke richting voort te zetten. Toen tegen 12 uur 's middags de commandant der cavalerie bericht zond, dat het 9e bataljon den Noordrand van Ana5 Batee bereikt had, kregen, zoowel het 6e en 9e bataljon als de cava lerie, order nadere bevelen af te wachten. De marechaussée en de compagnie der algemeene reserve bleven nog tot half een in hinderlaag, maar er kwam niets op dagen, waarop de colonnecommandant besloot, den terugtocht voort te zetten. Zooals wij reeds opmerkten, bevonden zich het 9e bataljon en de cavalerie in den Noordrand van Ana5 Batee, terwijl het 6e Oostelijk van het 9e, achter den Ana5 Galong- dijk, stelling genomen had. Nadat nu de in hinderlaag gestelde troepen hadden opgebro ken, werd het volgende bevel uitgevaardigd. „Het 9e marcheert van af zijweg-Lam-Soet, in gevechtsfor matie door bedekt terrein over Lam-Bari naar Lam-Baroe, neemt „c.q. in de Moekim Lam-Tengah gelegen versterkingen6e volgt „in marsch-colonne den weg en ondersteunt zoo noodig. „Algemeene reserve met artillerie zal terugtocht dekken, „cavalerie ter verkenning vooruit". Ten 1 u. n.m. begon de uitvoering. De commandant van het 9e, in de meening verkeerend, dat Lam-Soet door het 5e bataljon bezet was, deed zijn bataljon in marschcolonne over den open zijweg naar Lam-Soet oprukken. Na tot op de rivier te zijn opgesloten, moesten de twee voor ste compagnieën links uit de flank maken en verder de gevechts linie vormen, de beide overigen zouden op den vleugel en in het midden als reserve volgen. Op 100 M. van Lam-Soet vielen uit de benteng schoten op-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 106