597 de voorste troepen. De commandant van het 9e, nog steeds meenende met eigen troepen te doen te hebben, deed direct het benoemingssignaal „9e bataljon" blazen, terwijl de luitenant adjudant Romswinckel vooruitsnelde en dichterbij het signaal nog eenige keeren deed herhalen tot hij bemerkte, dat Atjehers hem tot hun doel kozen. Dat vuur had de spits een gesneuvelde gekost. Door het snel teruggaan in het bedekte terrein er werd onmiddellijk links uit de flank geblazen—ontdekte men te laat, dat de doode niet was medegenomen en toen de compagnie terugkeerde, was de man, niettegenstaande er drie kwartier naar gezocht werd, niet te vinden. De colonnecommandant vernam het ongeval ten 1 u. 30 n. nr. bij zijn komst op den Ana* Galongdijk. Gedurende het zoeken naar den gesneuvelde, deed hij de algemeene reserve in stelling komen tegen de in den rand van Ana* Batee en in de daarbij gelegen boschjes genestelde vijanden, die de colonne met vrij veel succes beschoten en nog eenige gewonden bezorgden aan het mede in stelling liggend 9e Bataljon De artillerie kwam op den dijk in batterij en nam evenals de re- peteerkarabijnen den vijand onder vuur. Op dat moment zond de cavaleriecommandant bericht, dat kam pong Lam-Tengah en het terrein Zuidelijk van Lam-Bari, onbe zet waren bevonden en dat op den rechterrivieroever infanterie- signalen werden gehoord. Blijkbaar was het overbodig dat ter- ïein nog door infanterie te doen doorzoekendaarom kreeg eerst het 6e, vervolgens het 9e bataljon bevel langs den dijk naar Lam- Baroe te marcheeren. Het lijk van den Eur. fus. Klaassens, No. 40093, was door de betrokken compagnie niet gevonden. Vermoedende, dat eene an dere afdeeling het had medegenomen, was het zoeken gestaakt. Ongeveer half drie volgde de achterhoede, op 500 M. voort durend door enkele vijanden beschoten. Alleen de maréchaus see van luitenant Dijkstra beantwoordde dat vuur. Om 3 u. 20 viel het laatste schot uit Lam-Tengah en een half uur later, keerden de troepen van Lam-Baroe naar Koeta-Radja terug. De verliezen der 2e colonne bedroegen totaal: gesneuveld: 2 Europeesche fuseliers,

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 107