607 De cavalerie was een kwartier te voren zelfstandig van Gani vooruitgegaan, met opdracht den grooten weg naar Kroeng-Gloem- pang te verkennen en door te gaan naar Tjot Saloeran om verder in breed front, in Zuidelijke richting de strook, gelegen tusschen den weg Kroeng-Gloempang, Montassik en de kampong Tjot Saloeran, Tjot Kajoe, Masdjid Hoho, Lam-Nga en Tjot Goet te doorzoeken. De ritmeester Jhr. de Lannoy had daartoe het peloton Rosen thal den grooten weg doen volgen en ging zelf mede met het peloton Happé, dat als rechterflankdekking der lange infanterie- colonne zon optreden. De brug bij Tjot Doe was afgebroken, het zijterrein evenwel begaanbaar. De oude versterking Kroeng Gloempang bleek verlaten. Terwijl de patrouilles zich in het voorgelegen terrein opstel den, viel uit den Westrand van Tjot Sajoen eenig vuur, waardoor een paard sneuvelde. Met het oversteken van de sawah naar bedoelde kampong ging veel tijd verloren en ook bij de verkenning binnen de kam pong, stuitte men op tal van moeilijkheden de verbinding met het peloton Happé kon echter door patrouilles bewaard worden. De maréchaussée marcheerde intusschen door Paja-Oe, Tjot Sabtoe en Tjot Kepoela naar Tjot Bak Triëng, voorts door Boeng, Tjot Lepong, Tjot Blang, Boeng Pago naar Tjot Saloeran en Tjot Sajoen. Toen uit Tjot Kring vuur ontvangen was, werd de sawah ver der in breed front gepasseerd en in die formatie ook de kampongs doorzocht. Een der schutters met zijn voorlaadgeweer viel in hunne handen. De vervolging werd tot in het midden van Tjot Sajoen voort gezet, daarna wendde de luitenant Wagener zich met zijne brigades naar den Noord-Oostrand van Lam-Pagar, een drom Atjehers, allen vluchtend naar de Koeta Tengkoe di Lamey, voor zich uitdrijvend. Het gelukte hem verscheidene dier lieden neer te schieten. Om hot verband te herstellen, hield de voorhoede voorloopig halt en de luitenant Wagener maakte op het signaal „verzame len" keert en ging terug, uit Teupin Batee nog min of meer beschoten wordende.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 117