627 Het komt mij voor, dat de van een soldaat, vooral de van den Inlandschen soldaat, gevorderde diensten er meer op gericht moesten zijn om hem een zekeren trots op zijn uniform en stand in te boezemen. Meermalen toch ziet men soldaten in dezelfde tenue, waarin zij uitgaan, met manden, vrachten enz. aan piko- lans, als koeli's belast zich langs de straat bewegen. Waar zulks in dienst geschiedt, ziet de soldaat er evenmin bezwaar in om zich ook buiten dienst met allerlei ongelijksoortige eenheden te bevrachten, die het militair voorkomen in hooge mate schaden. Hetgeen een ieder opvalt, voornamelijk bij de officieren, zijn de verschillende tenue's. Men mag op grond van finantieele en praktische overwegingen wel aannemen, dat het niet de bedoe ling kan zijn om op den duur een geheel verschillende uniform voor den dienst in het garnizoen en voor dien te velde te ver strekken, en daaruit besluiten, dat de uniform zich in een over gangstijdperk bevindt, waarvan gehoopt mag worden, dat de „Atjehjas" in den vorm van de tunique van het Ned. leger, voor alle tenue's het eindresultaat zal zijn. Doch zelfs voor een overgangstijdperk verdient, mijns inziens, het aantal verschil lende vormen, waarin eene bepaalde tenue gedragen mag wor den, dringend beperking. Men ziet bij de officieren van af het zwart van het schoeisel, dat zich wegens de nimmer daarin ge brachte wijziging blijkbaar in eene bijzondere gunst mag ver heugen, eene bonte afwisseling van wit en zwart. Een officier kan thans de dagelijksche tenue buiten dienst in vier, die in dienst in zes verschillende vormen dragen, ongeacht de bewapening. Voor de militairen beneden den rang van officier is het aantal combinaties geringer, maar toch immer nog opvallend, vooral wanneer zij in een gesloten afdeeling voorkomen. Dat de uniformiteit aldus meer geschaad wordt dan noodig is, ligt voor de hand en het ware derhalve wenschelijk, dat het aan. tal tenue's tot totaal drie werd teruggebracht en wel één exer- citietenue, zooals thans algemeen gebruikelijk, één geheel witte tenue en één geheel donkere tenue, zij het dan ook met de be paling dat eene bepaalde tenue slechts door eene bepaalde cate gorie van personen gedragen mag worden 1). 1) De bepaling, die het afzonderlijk dragen van de witte pantalon aan Adj.-Onder-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 137