632 gehouden, doch buiten het garnizoen, omdat zulks daarbinnen verboden is. En, vóórdat een aanvoerder daartoe overgaat, heeft hij zijne verantwoordelijkheid op de eene en zijne gehoorzaam heid op de andere schaal gelegd en geven zijne overtuiging en dagelijksche ondervinding den doorslag. ad 3. Het gedrag van den soldaat in het openbaar laat even eens veel te wenschen over, vooral in de groote garnizoensplaat sen. H. H. correspondenten van dagbladen spreken zelfs van „in militaire uniform gestoken roovers". Als oorzaken worden in den regel aangehaald: le. te weinig gelegenheid om zich op gepaste wijze te ver strooien, 2de. te weinig gelegenheid om op nuttige wijze werkzaam te zijn, 3de. te veel gelegenheid om zich aan sterken drank te buiten te gaan. Als 4de oorzaak, die in den regel niet genoemd wil worden, reken ik de te geringe soldijen. Goedkoope gelegenheden, als in Europa, niet uitsluitend voor militairen, waar de soldaat zich op een gepaste wijze kan vermaken, kent de Indische maat schappij niet. Ook voor den soldaat is hier het leven duurder dan voor zijn wapenbroeder in Europa en hierdoor worden som mige individuen er toe gebracht zich op ongeoorloofde wijze een bijslag op hun soldij te verschaffen. Het betrekkelijke gemak, waarmede dergelijke straatschenderijen kunnen gepleegd worden, draagt er in niet geringe mate toe bij. Beschouwen we de drie eerstgenoemde oorzaken, dan valt het streven om ze uit den weg te ruimen te waardeeren. Bij de eerste heeft men getracht dit te bereiken door het oprichten van tooneel- en sportvereenigingen, het stichten van militaire tehui zen, het houden van lezingen enz. en, niettegenstaande de vele teleurstellingen hierbij ondervonden, werkt, dit nog steeds ten goede. Aan de tweede oorzaak heeft men getracht tegemoet te komen door het oprichten van werkplaatsen, waarin de soldaat zijn vroeger ambacht kon onderhouden dan wel een nieuw aan- leeren. Hoewel op allerlei wijzen gesteund, zelfs bevoordeeld, heeft dit, een uitzondering wellicht daargelaten, geen nut opge leverd. Afkeer van arbeid maakte, dat winstbejag het motief

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 142