634 - meer ontweken; maatregelen, waar mogelijk, om de eersten, die tot vrees en bespotting van het publiek dienen, zoo spoedig mogelijk nit het openbaar te doen verdwijnen, of om de laatste te doen beëindigen en de deelnemers in verzekerde bewaring te doen stellen, worden hoogstzelden getroffen. Is het wonder, dat de mindere zich 0111 de aanwezigheid van den meerdere niet in het minst bekommert en dat het prestige hierdoor wordt ge schaad? Het publiek dient zoo spoedig mogelijk van rustver- storende en aanstoot gevende militairen bevrijd te worden. Waar de inlandsche politie zich zelden met de aangelegenheden van een militair durft bemoeien, kan het publiek zulks verlangen van de militaire overheid en die overheid dient door elk meer dere, in de eerste plaats door elk officier, gesteund te worden. Ten behoeve van de rust en orde in een garnizoen kunnen militaire patrouilles worden uitgezonden, doch van de honderd gevallen is een dergelijke patrouille negen en negentig maal van onnut. De wijze, waarop zij haar taak moet vervullen, werkt dit in de hand. In de gesloten orde marcheerende, in eene van de tenue van den dag afwijkende uniform gekleed en dus om bei de redenen van verre herkenbaar, vormt zij een gevaar, dat gemakkelijk ontweken kan worden. Daar elke patrouille dan ook overtuigd is, dat zij bijna nimmer handelend kan optreden, vindt zij den haar opgedragen dienst een onnoodige plaag. Het gevolg van dit alles geeft ons patrouilles, die in houding, optreden en nut te kort schieten. Daarom zou ik zoowel met haar marsch- vorm als met haar afwijkende tenue geheel willen breken. Voor eene militaire patrouille tot handhaving van orde en rust uitgezonden, zouden mijns inziens onderstaande bepalingen moe ten gelden. 1. Is een patrouille uit verschillende landaarden samengesteld dan slaat zij onder de bevelen van een Europeesch gegradueerdebij voorkeur een onderofficier. 2. Zij is in de tenue van den dag gekleed. 3. De manschappen van de patrouille kunnen zich afzonderlijk of bij gedeelten vereenigd op straat bewegenterwijl alle vrijheden met uitzondering van het binnentreden van huizenhun zijn toege staan. Zij volgen op eenigen afstand hun commandantdien zij nim mer uit het oog mogen verliezen. Moet handelend worden opgetreden

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 144