6-35 dan wordt een te voren bekend gemaakt teeken gegevenwaarop allen zich snel vereenigen. Middels dit zelfde teeken zal cle commandant zich van tijd tot tijd van de oplettendheid en aanwezigheid der man schappen overtuigen. Het melden bij eene garnizoenswacht geschiedt door den commandant alleendie desverlangd zijne patrouille ver zamelt. Dergelijke patrouilles, noch van verre, noch van dichtbij als zoodanig herkenbaar, kunnen met vrucht werkzaam zijn, terwijl de haar gegeven vrijheid haren dienst belangrijk veraangenaamt 1). ad. 4. Met den inhoud dezer twee artikelen, vooral van het laatste, dien van verschillende in de dagbladen voorkomende en door mindere militairen ingezonden stukken toetsende, komt men tot de gevolgtrekking, dat de heerschende krijgstucht zich aldus van een weinig gunstige zijde laat kennen. Het is verre van mij om het schrijven door mindere militai ren in dagbladen en het wijzen daarbij op misstanden af te keuren. Dat dit schrijven ten goede kan werken heeft willicht menigeen van nabij gezien. Meermalen dient evenwel de toijze van schrijven afgekeurd te worden. Heeft men onder de mindere militairen ook al verdienstelijke verslaggevers, wier artikelen alleszins lezenswaard zijn, men ziet maar al te dikwijls, dat zij door overdrijving of scheeve voor- „Elk onderofficier of soldaat, die zijn meerdere in rang met woor den of gebaarden beleedigt of dreigt, zal gestraft worden met mili taire detentie van twee maanden tot een jaar." Art. 99 5e titel C. L. „Aan overtredingen tegen de krijgstucht maken zich schuldig: „Alwie zijne meerderen oneerbiedig behandelt, kwalijk bejegent, tegen dszelve mort, zich onbetamelijke uitdrukkiugen tegen hen veroorlooft, of zich met woorden of gebaren over hunne behan deling onvergenoegd betoont. Art. 8 en 16 R.K. 1) In Batavia zijn tengevolge van liet weinige nut, dat de gewone mil. patrouilles op leverden, de militaire wielrijders belast geworden met den patrouilledienst Dank zij hun vlug vervoermiddel, doch bovenal dank zij den goeden geest, die het korps bezielt, ver richten zj de hun opgedragen taak op de meest loffelijke wijze.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 145