638 De opzetstang bestaat uit de eigenlijke stang en den dwarsarm, welke verdeeld zijn in duizendste deelen van de richtas. Inden dwarsarm is het richtblokje verschuifbaar. Bij gebruik wordt de opzetstang in het kanaal van de opzetnok geschoven en met een klemschroef vastgezet. De beide laatste richtmiddelen worden in de gereedschapskist geborgen. De drievoetaffuit (zie plaat XX) bestaat uit de volgende onder. deelen een spilpot a, een voorbeen twee achterbeenen c, een mik cl en een zitting e. De spilpot is van brons vervaardigd en heeft aan de voorzij de een beugel, waarin de pen van het voorbeen gestoken wordt, terwijl een spie met spieriempje het uitvallen belet. Aan de achterzijde zijn twee stel ooren aangebracht, waartusschen de bledden van de achterbeenen passen. De bevestiging van elk achterbeen aan den spilpot geschiedt door middel van een tap- schen bout, welke door een spie wordt opgesloten. Aan de rech terzijde is een klemschroef, bestemd voor het vastzetten van de mik. Het voorbeen heeft een ronde steunplaat om het indringen in den grond te beletten, terwijl daaronder een punt het uitglij den voorkomt. De achterbeenen zijn tot het verkrijgen van een elastische wer king licht gebogen en voorzien van schoppen met steunplaten. De voor- en achterbeenen en de stang van de zitting zijn van Mannesmannbuis vervaardigd. De mik is van staal en vooi zien van naar voren scharnierbare tapdekplaten, welke door draaibare bouten met opsluitmoeren worden gesloten. De rechter tapdekplaat klemt den tap van het kanon, wanneer de opsluitmoer geheel wordt aangedraaid, zoodat het kanon dan in verticalen zin onbeweeglijk is. De mate van klemming kan door een klemsleutel geregeld worden. De zitting bestaat uit een gebogen stang met beugel en de eigenlijke zitting. De beugel grijpt om een vierkante borst van de mik en wordt met een scharnierbaren arm en konische moer opgesloten, zoodat de mik met de zitting mede draait. De affuit laat een maximum elevatie van 10° en een maximum declinatie van 38° toe; het schootsveld bedraagt 45° en de knie-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 148