639 hoogte is 0.90 M. Door de zitting af te nemen kunnen de elevatie en het schootsveld vermeerderd worden. Tot de gereedschappen voor de bediening behoorende greep, de kolf, de zwengel en de klemsleutel, waarvan de drie laatste in de gereedschapskist zijn geborgen en vóór het vuren geplaatst moeten worden. De greep U op plaat XX) is in het kanon geschroefdhij ver gemakkelijkt het op en neer bewegen van den vuurmond en dient tot steun voor de rechterhand bij het aftrekken. De kolf (g op plaat XX) wordt achter in een nok van het ka non gestoken en kan naar believen voor den rechter- of voor den linkerschouder geplaatst worden. De richter steunt bij het rich ten en afvuren tegen de kolf, zoodat hij een gedeelte van den terugstoot opvangt. De zwengel wordt met een opsluitspie op de kruk van het sluitstuk bevestigd om dit op en neer te kunnen bewegen. De klemsleutel wordt op de opsluitmoer van de rechter tapdek- plaat geplaatst en dient om de klemming van den tap van het kanon te regelen. De munitie bestaat alleen uit gewone granatenwelke van 2 koperen banden zijn voorzien en met geperste hulzen vereenigd zijn tot patronen. De patroon weegt 0.682 K.G-. en bevat een geschutlading van salpeterkruit. De granaat weegt 0,482 K.G. zij is gevuld met een springlading van salpeterkruit en heeft in den kop een schokbuisje van eenvoudige constructie 1). De munitie-uitrusting van de batterij bedraagt 640 patronen. De munitiekist is van djatihout vervaardigd en met ijzer be slag versterkt. Het met waterdicht doek overtrokken deksel is voorzien van een handvat en wordt met een overval gesloten. Aan den achterwand zijn 2 draagoogen aangebracht om haar aan de haken van het draagijzer te kunnen hangen. Inwendig is zij voorzien van een compositie bovenrooster en een houten onderrooster, welke beide uitneembaar zijn. Elke kist kan 20 patronen bevatten, welke met de buizen naar heneden zijn ge plaatst en in het benedenste rooster rusten, zoodanig dat de 1) Zie de beschrijving in de „Handleiding tot de kennis der artillerie voor de cadet ten van dat wapen. Afdeeling Techniek" door C. L. van Pescli. Hoofdstuk I\Ernst- vuurwerken en munitiën met bi.jbehoorende atlas. Uitgave 1893 blz. 191.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 149