643 nog het volgende: Aan den loop zijn een scharnierbare afsluiter met slagpin en een patroontrekker aangebracht. De eerste wordt bij het sluiten van het kanon door het sluitstuk opwaarts be wogen en sluit dan den loop af, terwijl bij het afvuren de slagpin van het sluitstuk de slagpin in den afsluiter naar voren drijft, waardoor de patroon ontstoken wordt. Bij het openen van den vuurmond beweegt de patroontrekker van het sluitstuk dien van den loop naar achteren, zoodat de huls uitgeworpen wordt. Ondertusschen was de last ontvangen, dat het vervoer van de munitie niet door dragers maar op draagpaarden zou geschieden en moesten hiervoor de wijzen van verpakking en vervoer wor den nagegaan. Na vergelijkende proeven gehouden te hebben, werd bevonden, dat houten munitiekisten voor 20 patronen, twee aan twee gehangen aan draagijzers ter weerszijden van den draagbok, het best voldeden. Het laden uit een op den grond geplaatste kist leverde ook geen bezwaren op. Yan de het eerst aangemaakte drievoetaffuiten waren de bee- nen van dikke gasbuizen vervaardigd, welke bij een voorloopige beproeving te Soerabaja voldeden. Tijdens het te Sedajoe gehouden werkdadig vuren werden deze affuiten nader beproefd en in uitersten stand op een der achter. beenen een aantal schoten gedaan, zoodat dat been ongeveer den geheelen terugstoot opving. Hiertegen waren de beenen niet bestand en vertoonden na ongeveer 40 schoten een blijvende doorbuiging. Ook de steunplaten van de schoppen waren niet stevig genoeg en bogen om bij het indringen van de schoppen in den grond. Dadelijk werden nu beenen van Mannesmannbuis met ver sterkte steunplaten aangemaakt, maar daar geen zekerheid be stond, dat deze affuiten op tijd klaar zouden zijn, werd de last ontvangen ook schietoefeningen te houden met de sloepsaffuiten der marine en het personeel hiermede te oefenen. Na verloop van enkele dagen was reeds een der nieuwe drie voetaffuiten gereed, welke na een voorloopige beproeving te Sedajoe nader werd beproefd, waarbij zij geheel voldeed. Bij eene latere beproeving van de 4 nieuwe affuiten werden geen gebreken geconstateerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 153