644 De gereedschapskisten en kisten voor reservestukken waren intusschen gereed. Bij het passen van de verwisselstukken be stemd voor de 4 kanonnen bleek het, dat deze niet onderling verwisselbaar waren. Aan boord is dit geen bezwaar, omdat steeds deskundig personeel bij de hand is om ze pasklaar te maKen. Yoor de batterij was dit niet het geval en moesten per vuur mond reeds te voren passende verwisselstukken worden mede genomen, waartoe de gereedschapskisten een kleine wijziging moesten ondergaan. Tijdens de oefeningen in het werkdadig vuren werd het vol gende opgemerkt: Het kanon heeft zeer weinig spreiding. Bij het bresschieten van een muurtje van los opgestapelde steenstukken, ter hoogte van 0,80 M. op 400 M. afstand, werd, nadat een bres geschoten was, met elk volgend schot de bres verbreed. De opzet voldeed niet, omdat bij het vuren op andere afstan den dan die, waarvoor de richtkepen en punten zijn aange bracht, de richting onnauwkeurig was en groote spreidingen hiervan het gevolg waren. Bij de opstelling der kanonnen aan boord of in sloepen zal de opzet waarschijnlijk voldoen, omdat door de bewegingen van eigen schip en doel alleen de commandeur (richter) het oogenblik kan kiezen waarop hij moet afvuren. Naarmate hij de aanslagen ziet vallen, richt hij op een anderen afstand of kiest het richtpunt bij het d'oel hooger of lager, waartoe groote geoefendheid wordt vereischt. Bij het gebruik aan land, waar in sectie- of batterijverband wordt opgetreden, het doel stilstaat of zich in een bepaalde rich ting beweegt en behalve bij strooi- en snelvuur het oogenblik van afvuren door den commandant van sectie of batterij wordt aangegeven, is de opzet ongewijzigd niet bruikbaar. De kracht van het 3.7 c.M. kanon moet gezocht worden in snel- en goed gericht vuur, waarom de opzet een zuivere richting mogelijk moet maken. Ook de bestaande opzetstang is door hare verdeeling ongeschikt voor snelvuurgeschut. Daar de tijd ontbrak om beide richtmiddelen door een voor het doel praktischer opzet te vervangen, werd aan het bezwaar

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 154