647 terij zich heeft kunnen bewegen. Hoewel door de voorhoede een pad was gekapt, hetgeen 5 uur duurde, moest voornamelijk op de luchtwortels of daartusschen in den modder gestapt worden. Tijdens het kappen moest meermalen halt worden gehouden, maar daar de lasten dan niet konden worden neergelegd, werden aan de dragers van 2 M. Ven stokken gegeven, welke van boven in een vork uitliepen, zoodat zij daarin de picolans konden laten rusten en aldus hunne schouders ontlasten. Deze stokken gebruikten zij bij het loopen als peilstokken om niet in de aanwezige gaten weg te zakken. Hierbij bleek het groote voordeel van de verdee ling van het materieel alleen in 1 - en 2 M. Ven4 M. Ven toch had den alleen kunnen volgen, door het pad breeder te kappen, hetgeen veel moeite en tijdverlies veroorzaakt zou hebben. De dragers van de munitiekisten droegen deze in de sarong gewikkeld op den rug en hadden daardoor 2 handen vrij om bij het loopen over de luchtwortels de takken tot steun te kunnen grijpen. De tweede marsch geeft een idee van het uithoudingsver mogen van de dragers, daar de batterij zonder één achterblij ver steeds opgesloten bleef. Over de dragers viel tijdens de marschen nooit te klagen, wanneer zij maar voldoende van drinkwater werden voorzien. Hiertoe hadden de dragers van 2 M. Ven aan de picolans de verdroogde en daarbij hard gewor den schillen van de op Celebes voorkomende kalebasvruchten hangen, welke D/2 water kunnen bevatten en ook dooi de bevolking voor het bewaren en vervoeren van water worden gebezigd. Bij elke voorkomende gelegenheid werden deze door de kanonniers gevuld. Het vervoer van de munitie op paarden heeft boven dat door dragers het groote voordeel, dat de colonne minder wordt verlengd, daar inplaats van op 1 paard op min stens 4 dragers moet worden gerekend. De paarden waren niet boven 90 K.G. (met inbegrip van het harnachement) belast, waar door weinig drukkingen voorkwamen. Praktische bruikbaarheid van het materieel te velde. De gangbaarheid van het schietgestel bleef steeds verzekerd, zonder dat andere dan de gewone voorzorgen hiervoor behoefden te worden genomen. Om de in elkaar gezette schietgestellen in het bivak tegen regen en stof te beschermen en aldus een

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 157