648 veelvuldig schoonmaken te voorkomen, werden zij met succes gedekt met dekkleedjes, elk vervaardigd van een M2 waterdicht doek en aan de hoeken voorzien van bindriempjes. Het tot vuren gereedmaken van uit de marschcolonne duurde gemiddeld 3 minuten. Bij het van stelling veranderen gedurende het gevecht bij Goenoeng Sari werd, om dit te bespoedigen, het kanon ver voerd met geplaatste kolf en zwengel, terwijl de andere gereed schappen door de bediening werden gedragen. Hoewel door het aanbrengen van het huis voor de klep, de opzet veel verbeterd was, voldeed hij niet geheel, en dit wel, om dat bij het vuren op afstanden van een oneven veelvoud van 50 meters steeds op het oog tusschen twee richtpunten zou moeten worden gehalveerd, hetgeen echter ontdoken werd door op 50 M. minderen afstand te richten, daarbij het richtpunt in het terrein iets hooger nemende. Om het groote voordeel, dat deze vuurmond in zijne geringe spreiding bezit, vooral ook met het oog op de plaatselijke werking van het granaatje, zooveel mogelijk te benutten, moet de richting- zoo zuiver mogelijk geschieden en dient een praktischer opzet de bestaande opzet en opzetstang te vervangen 1). Evenals bij de oefeningen in het werkdadig vuren te Sedajoe, belemmerde de rookontwikkeling van de geschutlading meer malen het richten, terwijl ook enkele granaten niet na den aan slag sprongen. Het eerste bezwaar kan alleen worden opgeheven door de toe passing van rookzwakkruit. Wat het tweede betreft, dient de schokbuis gewijzigd te worden, opdat men te allen tijde van een goede werking verzekerd is, hetgeen vooral gewenscht is bij het afslaan van onverhoedsche aanvallen op korten afstand. Het steeds gewapend zijn van de buis blijft een vereischte. De opvouwbare drinkemmer bleek voldoende waterhoudend te zijn en is gemakkelijker mede te voeren dan de wateremmer tot veldgebruik. Het kreedek was te zwaar en werd tijdens de expeditie tot op 0,80 M. breedte verminderd, waardoor het slechts 30 K.G. woog, 1) Bij den Artillerie Constructie Winkel is een opzet ontworpen, welke door middel van een rondsel gemakkelijk op en neer verstelbaar is. De opzet is voorzien van een afstanden verdeel in g tot in 25 tallen van meters, terwijl door den schuinen stand van de stang de normale zijdelingsche correctie van zelf gegeven wordt

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 158