649 terwijl de tasch voor de pionierafdeeling niet werd gebruikt en zou kunnen vervallen. Het kapmes voldeed niet bij het kappen van bamboe, het door kappen van paggers en andere pionierwerkzaamheden, waarvoor de maréchaussee sabel zeer goed geschikt bleek. Ook als wapen staat het eerste bij de laatste zeer ten achter. Eene bewapening van de Europeanen met de revolver en de marechaussée-sabel en van de Inlanders alleen met de laatste zal daarom in vele opzichten de voorkeur verdienen boven de bestaande. De kap messen kunnen dan als pioniergereedschap vervallen, terwijl bo vendien de complete marechaussée-sabel 0,25 K.G. minder weegt dan het complete kapmes- Bij het overtrekken van de Patirorivier bij nacht in lipa-lipa's werd groote behoefte gevoeld aan verlichtingsmiddelen. Geen flambouwen medegenomen zijnde, werden obors van de infanterie geleend. Deze bestonden uit een blikken koker met dopsluiting, gevuld met petroleum en voorzien van een dikke streng katoen terwijl zij met een haak aan den gordel konden worden gehangen. Zij voldeden zeer goed; 4 stuks zijn voor de batterij voldoende. Gebreken welke zich te velde hebben voorgedaan. Van twee der munitiekisten scheurden de achterwanden bij het eenigzins hard neerzetten op den grond. Door de kisten met een longe te omwikkelen, konden ze toch aan een draagbok wor den vervoerd. In het bovenstaande hebben wij ons ten doel gesteld de aan dacht op het 3.7 cM. materieel te vestigen, daar het door zijne lichtheid in staat is de infanterie overal te kunnen volgen en haal bij den strijd in het open veld tijdig steun kan verleenen, zij het dan ook meer door moreele dan door materieele uitwerking. Hoge de batterij bij een volgende expeditie geroepen zijn meer tot het te behalen succes te kunnen medewerken dan op Celebes is geschied. H. Veement. Ie Luitenant der Artillerie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 159