654 En aangezien nu omtrent een zeer voornaam punt niets te lezen staat, noch in het ten jare 1875 van de pers gekomen Werk: Bali 1869" van den len luitenant der Infanterie, B. R. F. van Vlijmen, die het staat op de eerste bladzijde vermeld zijn studie naar offlcieele bronnen bewerkt heeft, noch in de in 1897 in druk verschenen Expeditie naar Bali" van den kapi tein der Infanterie G. Nijpels, komt het ons zeer waarschijnlijk voor, dat geen der beide heeren bij de samenstelling hunner studiën dit stuk onder de oogen hebben gehad en dat aan die omstandigheid te wijten is de onvolledigheid hunner beschrij ving van de op 24 October 1868 door het 11e Bataljon gedane operatiën. Wij willen daarom thans daarvan het noodige mededeelen, het noocligeomdat de geschiedenis ook van ons roemrijk Indisch Leger, recht heeft op „waarheid" Zelfs als, gelijk hier het geval is, eenig bevelhebber bij de vermelding der waarheid, om ons van eene meenzame spreekwijze te bezigen, eene veer zoude laten, mag de waarheid niet ver zwegen worden te minder als de openbaarmaking er van het tegenwoordig militaire geslacht tot leering kan strekken. Het feit, waarop wij doelen, is, dat op den 24sten October 1868, toen o.a. de vijandelijke kampongs Bandjar di atas en Bandjar di bawahde verblijfplaats van den hoofdopstandeling Ida Mahé Bahi werden bemeesterd, tijdens de aktie, het 11e Bataljon aan het dwalen is gegaan en zonder dat men zich daar van bewust was, luk-raak in de vijandelijke kampong Bandjar di bawah aangekomen is op een oogenblik, dat de beide andere colonnes van een anderen kant kwamen, om de kampong te nemen. De ontstentenis van gidsen bij de colonne Bloem en het ach terwege laten van middelen, om bij de drie ageerende colonnes het onderling verband te bewaren, waren de oorzaak hiervan. Tot recht verstand zullen wij hier citeeren, wat omtrent een en ander op blz. 82 en 83 door Van Vlijmen gezegd wordt: „Van af den heuvel, waarop hoog Bandjar voor een gedeelte gebouwd is, verleenen soms openingen in het bosch het uitzicht

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 164