659 toen wij weer op een groot plein kwamen, vernamen wij voor het eerst, dat men in Bandjar was. Het huis van Ida Mahé Rahidat zich daar op den achtergrond vertoonde, was reeds aan de vlammen prijs gegeven. Ruim een half uur had het 11e bataillon binnen dezen kampong zich op gehouden, zonder te weten, dat het Bandjar was, liefst op 5 minuten gaans van de woning van Ida Mahé Rahi. Ware het niet, dat alle omstandigheden zoo gelukkig hadden samengeloopen, dan had de afloop noodlottig kunnen zijn voor het 11e bataillon, dat zonder gids had voortgedoold." Wij zullen het hierbij laten met het naschrijven uit meerge noemd schriftuur. Het hiervoren medegedeelde is alleszins voldoende, om aan te toonen, dat op den 24en October 1868 het samenwerken van de colonne Bloem met de beide andere colonnes niet weinig heeft te wenschen overgelaten, omdat verzuimd werd het treffen van maatregelen, om gedurende den opmarsch het onderling verband te bewaren. En zulke fouten gebeuren meer. Wij hebben het persoonlijk ondervonden. In Mei 1877 deel uitmakende van de expedition, naire colonne naar Langsar (Atjeh), commandeerden wij de le compagnie van het 8e bataljon infanterie, die op den marsch van Birum Besar naar Birum-Pontong de achterhoede zoude vormen. Belast met het beveiligen van een trein van 250 dwangar beiders, die anderhalvemans zware vrachten (45 kilo) hadden te torschen en ons voortbewegende op een met boomstammen ver sperd smal voetpad, was het ons niet mogelijk de lastgeving na te komen, om met den hoofdtroep de voeling te onderhouden. Marcheerden de voorhoede eu de hoofdtroep ook al niet bijster vlug, de achterhoede ging met haar zwaar belasten trein, bij wijze van spreken, slechts kruipenderwijze vooruit. Het gevolg van een en ander was, dat de achterhoede des morgens ten half negen ure, in een pepertuin, bij een vork van twee paden komende, het spoor van den te volgen weg bijster was, dewijl uit geen enkele bijzonderheid bv. het minder of meer plat geloopen gras op te maken was, of al te met de hoofdco lonne rechtdoor geloopen, dan wel links afgeslagen was.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 169