665 beperken is 4 K. G. gaba per dag alleszins voldoende. In den tijd van meerdaagsche oefeningen, bij manoeuvres en te velde is m. i. 6 K. G. gaba een minimum en voor vele dieren niet eens voldoende en dit te meer niet als het gras, zoo het al te krij gen is, bij zulke gelegenheden veelal van inferieure qualiteit blijkt te zijn. Zeer terecht merkt ritmeester H. nog op, dat voor sommige paarden ook in gewone gevallen 5 K. G. reeds te weinig is; dit geldt hier nog in sterkere mate. De pony eet langzaam, valt niet zoo op zijn gaba aan als zijn ambtsbroeder Sandelhout, eet eigenlijk liefst den geheelen dag door. Ik heb officieren gekend, die hunne paarden 50 h 60 K.G. gras per dag voerden, waarvan geen spietje overbleefde dieren verkeerden in uitmuntenden voedingstoestand. Vroeger kregen de ponies bij de bergartillerie 30 K.G. gras, totdat plots de intendance ontdekte, dat bij de escadrons slechts 25 K.G. werd verstrekt. Dit was te gek. Er werd toen een proef gelast, waarbij aan een aantal ponies gedurende een ge- hèel jaar 25 K.G.aan een evengroot aantal 30 K.G. gras werd uitgereikt. Aanteekening werd gehouden van de diensten door de diverse exemplaren verricht, maandelijks werd hun gewicht en voedingstoestand opgenomen en genoteerd en na een jaar geconstateerd, dat de 25 K.G. etenden niet noemenswaardig ach terstonden bij hunne collega's van 30, een resultaat, dat een ieder had kunnen voorzien; want aangezien het eene onmogelijkheid was om alle dieren precies dezelfde diensten te laten doen en steeds die gewichten zoo nauwkeurig na te gaan, konden de resul taten niet veel uiteenloopen. Ten koste der arme dieren was 5 K.G. gras per paard en per dag gewonnen. Het komt mij evenwel voor, dat dit eene zeer misplaatste zuinigheid is geweest; een dier met een bijna 2 maal zoo groote massa als de Sandelhout te voeden met slechts 1.5 K.G. gaba meer, kan nooit een goede maatregel zijn. De gaba wordt in drie rations en niet droog gevoerd. Te velde, in 't algemeen buiten is de pony niet kieskeurig en eet zoodra hij gelegenheid tot eten krijgt, al is hij nog zoo vermoeid. Het is m. i. dringend noodig de ponies steeds des nachts ligstroo te geven, daar leggers zeer veel onder hen voorkomen. Ten slotte de

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 175